Prímerie nestačí. EÚ trvá na ukončení ofenzívy voči Kurdom

Prímerie nestačí. EÚ trvá na ukončení ofenzívy voči Kurdom
Zdroj foto: SITA/AP
Lídri krajín EÚ na summite v Bruseli vzali do úvahy dohodu o uzavretí prímeria v severovýchodnej Sýrii, napriek tomu však zopakovali výzvu na ukončenie tureckej ofenzívy voči tamojším Kurdom.

"Európska rada opäť vyzýva Turecko, aby ukončilo svoju vojenskú operáciu, stiahlo svoje sily a rešpektovalo medzinárodné humanitárne právo," uvádza sa v spoločnom vyhlásení lídrov 28 členských štátov EÚ. Účastníci bruselského summitu zdôraznili, že turecká ofenzíva spôsobuje "neakceptovateľné ľudské utrpenie" a marí boj proti džihádistom z organizácie Islamský štát.

Päťdňové prímerie v severovýchodnej Sýrii, na ktorom sa dohodli Spojené štáty a Turecko, vstúpilo vo štvrtok večer. Turecká armáda aj kurdské milície v Sýrii prisľúbili, že dohodnutý pokoj zbraní budú dodržiavať.

Turecko súhlasilo, že preruší svoju deväť dní trvajúcu svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín z tzv. bezpečnostnej zóny, teda oblasti vo vzdialenosti 32 kilometrov od tureckých hraníc. Ak sa kurdské sily do piatich dní zo stanovenej zóny skutočne stiahnu, turecká operácia by mala byť ukončená.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá