Erdogana presvedčili. Turecko a USA dohodli prímerie v Sýrii

Spojené štáty a Turecko sa dohodli na prímerí v Sýrii. Americký viceprezident Mike Pence to vyhlásil po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare. Kurdi uviedli, že sú ochotní ho dodržať.

Zastavia boje

Americkej delegácii zloženej z viceprezidenta Mikea Pencea a ministra zahraničných vecí Mikea Pompea sa podarilo presvedčiť tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby súhlasil so zastavením bojov na severe Sýrie, kde Turecko už týždeň útočí na miestnych Kurdov. Turecko na základe dohody preruší svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín (päť dní) z oblasti tzv. bezpečnostnej zóny. Ak sa tak stane, operácia bude ukončená, uviedol Pence.

Americký viceprezident dodal, že USA v súvislosti s prímerím neuvalia na Turecko ďalšie sankcie, pričom v prípade trvalého prímeria budú odvolané aj už platné sankčné opatrenia voči Ankare. Dohodu už na Twitteri potvrdil aj americký prezident Donald Trump, ktorý okrem iného napísal, že vďaka americkému úsiliu "budú zachránené milióny životov". Rokovania medzi Erdoganom, Penceom a Pompeom v Erdoganovom prezidentskom komplexe trvali viac ako štyri hodiny, hoci pôvodne mali trvať len dve.

Kurdi s prímerím súhlasili

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu na tlačovej konferencii vyhlásil, že operáciu len pozastavujú: "Pozastavujeme operáciu. Toto nie je prímerie." Ankara môže podľa neho ofenzívu "úplne zastaviť, až keď sa všetky teroristické živly úplne stiahnu z oblasti". Šéf tureckej diplomacie ďalej uviedol, že jednotky YPG musia na základe dohody zničiť všetky svoje pohraničné opevnenia.

Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily v reakcii na dohodu uviedli, že sú ochotní dodržiavať prímerie. "Sme pripravení dodržiavať prímerie" týkajúce sa oblasti od mesta Ras al-Ajn po mesto Tal Abjad, povedal veliteľ SDF Mazlúm Abdi pre kurdskú televíznu stanicu.

Varovali ich pred sankciami

Počas svojej prvej oficiálnej návštevy Turecka dostal Pence od amerického prezidenta Donalda Trumpa za úlohu sprostredkovať prímerie medzi Ankarou a Kurdmi na severovýchode Sýrie. Trump predtým tureckú vládu varoval pred zdrvujúcimi sankciami v prípade, že rokovanie nebude úspešné. Erdogan doteraz odmietal akékoľvek pokusy o sprostredkovanie mieru so sýrskymi Kurdmi, pričom opakovane vyhlásil, že sankcií sa neobáva.

Turecko spustilo 9. októbra v Sýrii ofenzívu proti Kurdom - s deklarovaným cieľom vyčistiť oblasť pri turecko-sýrskej hranici od "teroristov" a vytvoriť "bezpečnú zónu" pre návrat sýrskych utečencov. Ankara k ofenzíve pristúpila po tom, ako Kurdi minulý týždeň náhle prišli o podporu Washingtonu po tom, ako prezident Spojených štátov Donald Trump stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily. Následne Kurdi podpísali Ruskom sprostredkovanú dohodu so sýrskym prezidentom Asadom.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá