Chov zvierat na kožušiny končí, rozhodli poslanci v parlamente

Chov zvierat na kožušiny končí, rozhodli poslanci v parlamente
Zdroj foto: SITA/AP
Chov alebo usmrtenie kožušinových zvierat na účely získania kožušín budú zakázané. Novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá tieto zmeny prináša, schválili poslanci parlamentu.

Novelu predložila poslankyňa koaličnej SNS Eva Antošová. Po novom bude na tieto účely zakázaný chov zajaca poľného, líšky hrdzavej, nutrie, činčily, norky a fretky. Nová legislatíva zakazuje chov alebo usmrtenie králikov za účelom získania kožušín. Zákaz sa nebude týkať takzvaných drobnochovateľov. Výnimkou v zákaze bude teda chov alebo usmrtenie králikov, pokiaľ sú ich kožušiny využité na osobnú spotrebu chovateľa a jemu blízkych osôb.

Podľa novely sa stanovuje štvorročné prechodné obdobie pre existujúce chovy zvierat pre kožušiny. "Toto prechodné obdobie je žiaducim kompromisom medzi právom na reguláciu podnikania vo verejnom záujme a právom na ochranu legitímneho očakávania podnikateľov, ktorí v dobrej viere do svojho podnikania investovali,"doplnila poslankyňa.

Štvorročné prechodné obdobie považuje Antošová za primerané, keďže podľa jej slov nejde o veľké množstvo chovov, ide o očakávanú zmenu v spojitosti s nedávnymi zmenami legislatívy v iných členských krajinách Európskej únie na túto tému. Zároveň reaguje na vyjadrenia veľkých módnych značiek o ukončení predaja produktov, ktoré kožušiny obsahujú.
Zákon má byť účinný od 1. januára 2021.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá