Globálnej ekonomike hrozí v najbližších mesiacoch recesia

Aktualizované:
Pravdepodobnosť, že globálna ekonomika sa v najbližších 12 až 18 mesiacoch dostane do recesie, je podľa hlavného ekonóma medzinárodnej ratingovej agentúry Moody’s "nepríjemne vysoká".

"Myslím si, že existuje strašne veľké riziko, že budeme mať recesiu, ak niečo nepôjde podľa plánu," povedal hlavný ekonóm Moody’s Mark Zandi pre televíziu CNBC. Pre vyhnutie sa spomaleniu ekonomickej aktivity sú podľa neho nutné mnohé faktory vrátane toho, aby prezident USA neeskaloval colnú vojnu s Čínou, aby Británia našla riešenie brexitu a aby centrálne banky pokračovali v menových stimuloch.

Ďalší ekonómovia sa menej obávajú recesie, ale rovnako ako hlavného ekonóma agentúry Moody’s ich znepokojuje riziko ďalšieho oslabenia hospodárskeho rastu. Eswar Prasad, profesor Cornell University, uviedol, že rast viacerých ekonomík podporujú spotrebiteľské výdavky, ale dodal, že takýto stav nie je udržateľný. "Nemôže sa počítať s tým, že pokračovanie ekonomického rastu udržia spotrebitelia. Rozhodujúce je prísť so súborom politík, ktoré podporia a oživia podnikateľskú a spotrebiteľskú dôveru," povedal pre CNBC.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá