Tajfún spustošil domovy Japoncov, vláda im venuje milióny

Japonská vláda venuje 710 miliónov jenov (6,5 milióna dolárov) na pomoc oblastiam, ktoré cez víkend zasiahol ničivý tajfún Hagibis. Oznámil to japonský premiér Šinzó Abe.

Jeden z najsilnejších a najničivejších tajfúnov za posledné desaťročia postihol strednú a severovýchodnú časť Japonska. O život prišlo najmenej 74 ľudí a 224 utrpelo zranenia. Dvanásť osôb je stále nezvestných, informovala agentúra DPA. Finančná pomoc, ktorú japonská vláda vyčlení zo svojho krízového fondu, sa okrem iného použije na zaistenie vody, potravín, lôžok a hygienických zariadení pre obyvateľov najviac postihnutých lokalít.

Tajfún priniesol do Japonska rekordné množstvo zrážok, ktoré spôsobili početné záplavy a zosuvy pôdy. Z brehov sa vylialo minimálne 52 riek a na území 19 japonských prefektúr zaznamenali približne 170 zosuvov pôdy a bahna, v dôsledku ktorých bolo zablokovaných množstvo ciest.

Tajfún Hagibis celkovo zasiahol 36 zo 47 japonských prefektúr. Zaplavených bolo viac ako 13.000 obydlí, z toho 1100 bolo vážne poškodených. V dočasných evakuačných útulkoch zostáva okolo 5000 ľudí. Do záchranných prác sa zapojilo vyše 110.000 policajtov, hasičov, príslušníkov pobrežnej stráže a civilnej ochrany. Bez elektriny zostalo vyše 10.000 domácností a bez vody ich je približne 110.000, píše agentúra AFP.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá