Ničivý tajfún má desiatky obetí, mnohí sú bez elektriny aj bez vody

Takmer 70 ľudí prišlo o život pri vyčíňaní tajfúnu Hagibis, ktorý cez víkend zasiahol oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu.

Japonský premiér Šinzó Abe uviedol, že na záchranných operáciách sa zúčastňuje vyše 110.000 policajtov, hasičov, príslušníkov pobrežnej stráže a civilnej ochrany. "Záchranné práce v postihnutých oblastiach aktuálne pokračujú nepretržite," povedal Abe. Zo zaplavených lokalít sa okrem iného odčerpáva voda a opravujú poškodené brehy riek a vodných tokov.

Tajfún Hagibis a následná silná búrka spôsobili, že sa vylialo z brehov najmenej 176 riek. Úrady varovali obyvateľstvo, že silné dažde budú pokračovať aj počas utorka. Ako uviedla kancelária premiéra Abeho, zachránených bolo už viac než 3000 ľudí. Tajfún Hagibis zasiahol 36 zo 47 japonských prefektúr.

Bez elektriny zostáva ešte 34.000 domácností a bez vody ich je 133.000. Desaťtisíce ľudí strávili noc z pondelka na utorok v evakuačných prístreškoch - mnohí z nich pritom nevedeli, či sa budú môcť vrátiť do svojich domovov. Vláda prisľúbila postihnutým regiónom finančnú pomoc, nespresnila však o akú sumu pôjde.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá