Najhorší tajfún v Japonsku za desaťročia. Hagibis má ďalšie obete

Najmenej 19 ľudí zahynulo a 16 ďalších je nezvestných v dôsledku silného tajfúnu Hagibis, ktorý sa cez víkend prehnal Japonskom a spôsobil tam rozsiahle záplavy. Podľa tejto bilancie, vychádzajúcej z rôznych miestnych správ, utrpelo zranenia okolo 100 ľudí

Vládne záchranné zložky vyslali v nedeľu vrtuľníky a člny k ľuďom, ktorí uviazli v zaplavených domoch, a na iných miestach záchranári pátrajú po ľuďoch v domoch zasiahnutých zosuvmi pôdy. Tieto operácie prebiehajú naplno v rozľahlých častiach krajiny vrátane metropoly Tokio a okolitého regiónu.

Niektoré z obetí zomreli po zosuvoch pôdy a ďalšie osoby, ktoré sa nachádzali v autách, so sebou stiahla záplavová voda po tom, čo sa rieky po prívalových dažďoch vyliali zo svojich korýt. Mimoriadne silný tajfún Hagibis zasiahol v sobotu oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu a následne smeroval na sever, kým sa znova presunul nad more.

Hoci sa v nedeľu ráno sila búrky výrazne oslabila, škody sú podľa hovorcu japonskej vlády značné. Hovorca obyvateľom prisľúbil, že pomoc je na ceste. Podľa jeho slov do záchranných prác a odstraňovania škôd nasadili 27.000 vojakov a ďalších záchranárov. Bez elektriny bolo 376.000 domov a 14.000 domov sa ocitlo bez dodávok pitnej vody. Meteorológovia už pred príchodom Hagibisu varovali, že to bude zrejme najhorší tajfún, aký zasiahol Japonsko za 60 rokov.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá