Pred supertajfúnom evakuujú milióny ľudí, státisíce sú bez prúdu

Tajfún Hagibis, ktorý zasiahol japonský ostrov Honšú vrátane metropoly Tokio, si vyžiadal najmenej dve obete. Ďalších 10 ľudí je nezvestných. Úrady vyzvali na evakuáciu sedem miliónov ľudí. Živel pripravil o dodávky elektriny viac ako 270 000 domácnosti. Hagibis je podľa meteorológov najsilnejší tajfún za uplynulých 60 rokov.

Najmenej dve obete si v sobotu vyžiadal silný tajfún Hagibis sprevádzaný prudkým dažďom a mohutným vetrom, ktorý zasiahol oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu. Desať ľudí je nezvestných a 90 ďalších utrpelo zranenia. Živel spôsobil záplavy a zosuvy pôdy. Úrady v tejto súvislosti nariadili evakuáciu celkovo viac než 4,4 milióna ľudí vrátane mesta Kawasaki s 910.000 obyvateľmi, uviedla verejnoprávna televízia NHK.

Hagibis bude zrejme najhorší tajfún, aký zasiahol Japonsko za 60 rokov. Stred tzv. supertajfúnu prešiel nad pevninu v sobotu krátko pred 19.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) na polostrove Izu juhozápadne od Tokia, oznámil Japonský meteorologický úrad. Hagibis zoslabol, no pred príchodom ho sprevádzal vietor s nárazmi do 216 kilometrov za hodinu. Najvyšší stupeň varovania pre Tokio a okolité oblasti, ktorý vydal JMA, však súvisel najmä s prívalovými dažďami.

Živel sa krátko po polnoci miestneho času pohyboval severovýchodným smerom s rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu a sprevádza ho vietor s rýchlosťou v nárazoch do 180 kilometrov za hodinu. Meteorológovia varovali pred rekordnými zrážkami, záplavami a zosuvmi pôdy vo východných a centrálnych častiach krajiny. Varovanie platí pre celkovo sedem prefektúr. Pred príchodom tajfúnu preventívne uzavreli obchody, závody i podzemné železnice. V krajine tiež zrušili v sobotu vyše 1660 letov a zastavili prevádzku na mnohých železničných tratiach. Na nedeľu informovali o zrušení zhruba 800 letov. V Tokiu a jeho okolí bolo bez elektriny približne 370.000 domácností.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá