Potlesk pre maestra. Vondráček si chce Gotta uctiť na rokovaní

Potlesk pre maestra. Vondráček si chce Gotta uctiť na rokovaní
Zdroj foto: SITA/AP
Predseda českej Poslaneckej snemovne Radek Vondráček v sobotu oznámil, že na budúcotýždňovom zasadnutí poslancom navrhne, aby si pamiatku zosnulého speváka Karla Gotta uctili minútovým potleskom.

Nie minútu ticha, ale potlesk

"Medzi poslancami na najbližšom rokovaní nenavrhnem minútu ticha za Karla Gotta, ale minútu potlesku, ktorý ho sprevádzal celý život a verím, že nikdy nestíchne", napísal Vondráček na Twitteri.

Predseda snemovne sa v sobotu spolu s ďalšími osobnosťami z oblasti politiky a kultúry zúčastnil na zádušnej svätej omši pri príležitosti pohrebu populárneho speváka. Omša v Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade sa skončila krátko po 12.30 h. Najbližšia rodina Karla Gotta vrátane vdovy Ivany Gottovej a jeho štyroch dcér sa s umelcom popoludní rozlúčila v motolskom krematóriu.

Historik Jaroslav Šebek sobotňajšiu rozlúčku v katedrále označil za veľmi dôstojnú. "Myslím, že veľmi dobre dopĺňala spontánne lúčenie v piatok na Žofíne," uviedol Šebek na Twitteri. Približne 49.000 ľudí prišlo v piatok počas dňa do paláca Žofín, kde sa konala rozlúčka pre verejnosť.

Pokorný profesionál

"Bola to krásna rozlúčka, myslím, že Karel Gott, na ktorého mám množstvo spomienok, zostane v našich srdciach," povedala herečka Zlata Adamovská, ktorej vyjadrenia priniesol server Novinky.cz. Podľa jej manžela Petra Štěpánka odišla neuveriteľná legenda. "Republika sa naraz zastavila a ľudia sú k sebe milší. A tak by to malo byť," povedal.

Operná speváčka Eva Urbanová ešte pred omšou povedala, že Gott bol veľký profesionál a fascinoval ju svojou neskutočnou pokorou. Zosnulého umelca si ľudia môžu až do nedeľnej polnoci uctiť na pietnom mieste v Kinského záhrade v pražskej štvrti Smíchov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá