Vadalu v Taliansku poslali na roky za mreže, dôvodom sú drogy

Podnikateľa Antonina Vadalu, ktorého meno sa na Slovensku skloňovalo v súvislosti s pôsobením mafie na východe krajiny i s prepojením na Úrad vlády, v Taliansku odsúdili na deväť rokov väzenia.

O Vadalovi písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak a "talianska stopa" bola dlho jednou z verzií pri vyšetrovaní jeho smrti. Kuciak písal, že na východe Slovenska, vo vzájomnej koordinácii a spolupráci, fungovali zástupcovia štyroch rodín z prostredia talianskej Kalábrie, rodiska 'Ndranghety. Okrem Vadalovcov a Cinnanteovcov išlo o rodiny Rodovcov a Catroppovcov. Ich hlavným slovenským biznisom sa stalo poľnohospodárstvo. "Vlastnili alebo dodnes vlastnia niekoľko desiatok firiem. Ich majetok sa pohybuje v desiatkach miliónov eur. Obhospodarujú stovky až tisíce hektárov pôdy, na ktoré čerpajú milióny eur dotácií," písal novinár vo svojom nedokončenom článku

Deväť rokov za pašovanie drog

Benátsky súd odsúdil podnikateľa Antonina Vadalu na deväť rokov a štyri mesiace väzenia za pašovanie drog z Južnej Ameriky do talianskej Kalábrie. Malo ísť o kokaín. Spolu s Vadalom bolo v rámci procesu odsúdených ďalších 17 podozrivých. Informovali o tom noviny Gazzetta del Sud. Finančná polícia zatkla mafiánsku skupinu v roku 2015. V rámci vyšetrovania sa podarilo rekonštruovať spôsob pašovania kokaínu z Južnej Ameriky do prístavu v Benátkach. Od júna do decembra 2015 prepašovali cez prístav 600 kilogramov drog ukrytých v zásielkach s ovocím. Ak by sa uvedené množstvo podarilo predať na trhu, pašeráci by získali približne 60 miliónov eur.

Prvé vypočúvania pôvodne 25 členov skupiny pašerákov kokaínu sa uskutočnilo 25. februára. Súdny proces začal v septembri. Podľa talianskych médií podnikateľ Antonino Vadala, ktorého obhajovali advokáti Antonio Mazzone a Pietro Bertone, bol napokon odsúdený na 9 rokov a štyri mesiace väzenia, pričom okresná prokuratúra pre boj proti mafii pôvodne požadovala 11 rokov väzenia.

Talianske médium zároveň poukazuje na to, že ide o podnikateľa Vadalu, ktorý bol v minulosti zatknutý a vyšetrovaný v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Vadalu zadržali v marci 2018 v Michalovciach na základe európskeho zatýkacieho rozkazu. Podľa medializovaných informácií z tohto roka mal Vadala v rámci obchodovania s mäsom do Turecka, cez Balkán, údajne aj pašovať drogy.

TOP videá

Opozícia: Vyšetrite prepojenia na Smer

Strana Smer-SD je zodpovedná za prepojenie talianskej mafie na colníkov, políciu či vládu na Slovensku, vyhlásili predstavitelia hnutia OĽaNO v súvislosti s odsúdením Vadalu. SaS vyzýva policajného prezidenta Milana Lučanského a generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby podnikli potrebné kroky a prepojenia vyšetrili. Podľa Matoviča mali konať už dávno.

"Strana ktorá má najväčšie preferencie, je de facto zodpovedná za to, že sa na Slovensku predávali drogy," vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič a Vadalu označil za kamaráta Smeru-SD. Predstavitelia hnutia skonštatovali, že Smer-SD je zodpovedný za prepojenie talianskej mafie na políciu či colníkov. Kritizovali, že ľudia blízki Vadalovi dostali bezpečnostné previerky a boli vo vysokých štátnych funkciách. Matovič zároveň tvrdí, že Vadala získal licenciu na prevádzku fotovoltaických elektrární vďaka strane Smer-SD s tým, že iné firmy nemali šancu.


Predstavitelia strany SaS považujú odsúdenie Vadalu za súčasť mozaiky o tom, ako fungovalo prepojenie organizovaného zločinu na najvyššie štruktúry štátu za vládnutia expremiéra Roberta Fica. Žiadajú generálneho prokurátora a policajného prezidenta, aby podnikli potrebné kroky na vyšetrenie podozrení.
"Je dôvodné podozrenie, že Vadalova beztrestnosť sa opierala o krytie z najvyšších politických miest. Svedčí o tom jeho medializovaný vzťah s Máriou Troškovou, ktorá stála po boku Roberta Fica," argumentujú. Otázne je podľa nich to, akú úlohu zohral bývalý premiér pri kriminálnych aktivitách talianskej mafie na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá