Festival dokumentov otvoril film o vražde Kuciaka a Kušnírovej

Festival dokumentov otvoril film o vražde Kuciaka a Kušnírovej
Zdroj foto: SITA/Slovak press photo (ilu)
Otvárací večer 20. ročníka medzinárodného filmového festivalu Jeden svet patril v stredu v bratislavskom Kine Lumiére celovečernému dokumentu Ukradnutý štát.

Poukazuje na systém, v ktorom žijeme

Dlho očakávanú novinku filmárky Zuzany Piussi, ktorá rozpráva "o novom type spoločenského zriadenia, v ktorom tradičné štátne štruktúry nahrádza mafia a oligarchia, a o tom, ako urobiť, že sa o tom verejnosť nič nedozvie", si mohli pozrieť na špeciálnej projekcii v Kine Mladosť aj tí, ktorí prispeli v crowdfundingovej kampani.

Vražda novinára a jeho snúbenice v minulom roku odhalila prepojenia štátu, rôznych mafií a záujmových skupín natoľko, že ľudia išli do ulíc. Film Piusssi sa zaoberá rôznymi verziami tejto skutočnosti, a hlavne mechanizmami, ktoré ju tvoria. Ako vznikajú kauzy a únik informácií? Aj tieto otázky kladie dokumentaristka. Vo filme poukazuje na systém, v ktorom žijeme, ale predstavuje viac než len syntézu mediálnych výstupov, divákom prináša pohľad za kulisy, na súvislosti, ktoré ich prekvapia.

"Zuza na začiatku predpokladala, že film bude pomerne rýchlo nakrútená rekapitulácia toho, čo sa stalo s hlavnými postavami kauzy Gorila," priblížil genézu snímky jeden z producentov Vít Janeček s tým, že natáčanie nabralo iný smer krátko po jeho začiatku, keď došlo k zavraždeniu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

"Otvorili sa veci, ktoré nebolo možné nenasledovať. Z pôvodne zamýšľaného malého filmu vzniklo dvojročné rozsiahle nakrúcanie s mnohými natáčacími dňami," poznamenal k snímke, v ktorej vystupujú advokáti, blogeri, novinári a bývalí agenti spravodajských služieb. Výsledný tvar reflektuje mechanizmy ovplyvňovania štátu aj verejnej mienky prostredníctvom kompromitujúcich materiálov, utajovania alebo, naopak, poskytovania určitých informácií v určitý čas tak, aby sa ustálil naratív, ktorý väčšina ľudí akceptuje ako skutočnosť.

Vybral si ju za dôverníčku

"V tom filme sú ľudia, ktorí sa bežne v reáli toľko nestretávajú, alebo sa radšej sebe vyhnú, možno sú aj vo vzťahu vzájomného dešpektu, tu participujú na celku a výsledok je prekvapivý," komentoval aktérov dokumentu Janeček. "Žijeme tu v rôznych bublinách, ktoré nie sú schopné spolu komunikovať, a ja som sa snažila ukázať spoločnosť v celku," povedala Piussi.

Len prednedávnom sa podľa vlastných slov dostala k nahrávkam ľudí z prostredia tajných služieb a zvažovala, či budú súčasťou filmu. "Rozhodla som sa, že to tam použijem, lebo to, čo žijeme, je absolútny chaos. Nevieme, čo ako dopadne, o chvíľu budú voľby, nevieme, čo sa ešte vyvalí," vyhlásila autorka.

Snímka zachytáva aj moment, keď sa Piussi stala dobrovoľne dôverníčkou obžalovaného Mariana Kočnera, aby sa mohla zúčastniť na neverejnom pojednávaní v rámci vyšetrovania v súčasnosti najsledovanejšej kauzy na Slovensku.

"Tento posledný moment ešte Zuzu utvrdil v tom, že celkový smer nakrúcania bol správny. Počas dvoch dní, ktoré strávila v súdnej sieni, dávala pozor, aby sa nič konkrétne z toho nedostalo do filmu, ale verifikácia celého konceptu bola podstatná," konštatoval producent filmu, ktorý ponúka aj zaujímavú žánrovú formu na hranici komiksu a dobrodružného rozprávania založeného na realite. "Bola som na pojednávaní a vypočula som si svedka Tótha, trvalo to dva dni a bolo to veľmi zaujímavé. Pre človeka, ktorý hľadá niečo, je podstatné, že sa nenechá vyhodiť z pojednávania," uzavrela Piussi.

Celovečerný dokument Ukradnutý štát uvádzajú od štvrtka kiná po celom Slovensku. "So záujmom o film sa ich prihlásilo až 70. Súčasťou projekcií budú v niektorých mestách aj diskusie," informovala o tom PR manažérka filmu Zuzana Golianová. Film "o systéme, ktorý na Slovensku vládne - viditeľne či neviditeľne", bude súťažiť aj na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava (24. - 29. 10), do českých kín príde od 7. novembra.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá