Neustál záchrankovú kauzu. Šéf ÚDZS končí, oznámil to premiérovi

Aktualizované:
Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško sa vzdal po kauze výberového konania na licencie pre záchranky svojej funkcie. Hnutiu OĽANO jeho odchod nestačí.

Koniec Tomáša Haška na čele ÚDZS podľa OĽANO nestačí a rozhodne nie je bodkou za celou kauzou výberového konania na licencie pre záchranky.

„Zákon o verejnom obstarávaní totiž chráni verejné zdroje občanov tejto krajiny a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mal postupovať podľa tohto zákona. Práve preto sme požiadali Úrad pre verejné obstarávanie, aby chránil verejný záujem a požiadal príslušný súd o vyhlásenie neplatnosti vydaných licencií,“ uviedol tieňový minister zdravotníctva za OĽANO Marek Krajčí.

V pondelok o tom informoval listom aj predsedu vlády Petra Pellegriniho, uviedla hovorkyňa ÚDZS Radoslava Muchová. "Dnes robím osobné rozhodnutie a vzdávam sa jednej z vysoko zodpovedných funkcií preto, lebo nechcem pripustiť, aby profesionalita zamestnancov úradu bola degradovaná a spochybňovaná tými, ktorí či už vedome, alebo nevedome hrubo zavádzajú verejnosť a šíria nepravdivé informácie," napísal Haško v liste premiérovi. Tvrdí, že ako lekár a zdravotnícky odborník nevie na "takéto ataky" konštruktívne reagovať, a preto sa rozhodol čestne na funkciu predsedu abdikovať. Vynášanie záverov bez podložených odborných a zákonných argumentov podľa Haška degraduje pôsobnosť a dôveryhodnosť akejkoľvek verejnej inštitúcie.

Opakovane zdôraznil, že úrad realizoval výberové konanie na ambulancie záchrannej zdravotnej služby plne v súlade s pravidlami definovanými zákonom. "V snahe predísť akýmkoľvek pochybnostiam o zákonnosti a transparentnosti celého výberového konania som podal podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali konanie nášho úradu a činnosť členov výberovej komisie," podotkol. Zároveň nechal postup úradu zhodnotiť právnej kancelárii, ktorá podľa slova Haška potvrdila, že konanie vo vzťahu k poslaneckému prieskumu či nezverejňovaniu "živých" spisov bolo plne v súlade s platnou legislatívou.


Návrh na Haškoho odvolanie podala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Príčinou boli podľa nej závažné dôvody, ktoré vzbudzujú pochybnosti o správnosti postupu úradu v procese výberového konania na licencie pre záchranky. Kalavská sa rozhodla na základe stretnutia s Komorou záchranárov a na základe iných dostupných informácií. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Dôvodom pochybností sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá