Policajti zabili postihnutého mladíka s hračkou, súd ich oslobodil

Policajti zabili postihnutého mladíka s hračkou, súd ich oslobodil
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Švédsky súd oslobodil troch policajtov, ktorí sa v auguste 2018 podieľali na zastrelení mladíka s Downovým syndrómom po tom, ako na nich zakýval hračkárskou zbraňou. Štokholmský okresný súd rozhodol, že policajt ktorý strieľal do 20-ročného Erica Torella nie je vinný zo zabitia a druhý policajt sa neprevinil profesionálnym pochybením.

Obaja totiž podľa názoru súdu konali "v domnelej núdzovej situácii". Súd taktiež oslobodil ich veliaceho dôstojníka, ktorý bol podozrivý z profesionálneho pochybenia. Nepodarilo sa totiž preukázať, že "zlyhal pri vyhodnocovaní situácie". Eric Torell, trpiaci aj formou autizmu, bol postrelený v lete 2018 nadránom vo švédskom hlavnom meste a krátko nato zraneniam podľahol.

Torellova matka Katarina Söderbergová po incidente uviedla pre noviny Expressen, že hračka bola darčekom a jej syn bol "tým najmilším a najúžasnejším človekom na svete". Söderbergová ďalej povedala, že jej syn Eric bol ťažko zdravotne postihnutý, trpel Downovým syndrómom a autizmom a rozprával len s problémami - vlastne hovoril len slovo "mama". Jeho nezvestnosť nahlásila niekoľko hodín po tom, čo odišiel z domu. Matka ešte uviedla, že plastová hračka pripomínala samopal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá