Viete, čo je sharenting? Kampaň kritizuje novodobý fenomén

Viete, čo je sharenting? Kampaň kritizuje novodobý fenomén
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák (ilu)
Šíriť osvetu v problematike zdieľania informácií o deťoch na internet je cieľom nového projektu #NEZDIELAM. Jeho autori pripomínajú, že v súčasnosti dospieva generácia detí, ktorých celý život je zachytený na sociálnych sieťach ich rodičov často bez toho, aby vedeli, čo o nich zdieľa. Ide o novodobý fenomén nazývaný „sharenting“.

Autori by chceli vďaka projektu spustiť celospoločenskú diskusiu o problematike a jeho prostredníctvom sa snažiť pravidelne poskytovať ďalšie informácie formou webovej stránky, na sociálnych sieťach či vo vlastnom podcaste. Podľa spoluautora projektu Adama Bačkora z komunikačnej agentúry get like by chceli inšpirovať rodičov, aby sa o zámere zdieľať niečo súkromné predtým porozprávali so svojimi deťmi.

"Rodičia, aj keď nevedomky, môžu niektorými zdieľanými fotografiami a informáciami porušiť rad základných ľudských práv dieťaťa, napríklad nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia, právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti alebo právo na ochranu osobných údajov. Podľa súčasnej slovenskej legislatívy patrí medzi osobné údaje napríklad meno a priezvisko, adresa trvalého bydliska alebo dátum narodenia. Osobným údajom je však aj fotografia a videozáznam," upozorňuje Peter Šimo, advokát z advokátskej kancelárie CMS.

Často sa na sociálnych sieťach vyskytnú fotografie, videá či informácie, ktoré môžu v budúcnosti negatívnym spôsobom ovplyvniť vývoj dieťaťa a jeho spoločenský status. Môžu to byť napríklad fotografie, ktoré v budúcnosti bude dieťa vnímať ako zahanbujúce.

Ambasádorkou projektu je influencerka Katarína Jakeš. Okrem nej sa do projektu zapojila napríklad aj ďalšie známe matky ako Kristína Tormová, Diana Hagerová alebo Natália Hatalová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá