Závod za jedno euro? Košické oceliarne sú ponukou znepokojené

Závod za jedno euro? Košické oceliarne sú ponukou znepokojené
Zdroj foto: TASR/František Iván
Košické oceliarne U. S. Steel sa ostro ohradili voči vyjadreniu predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku o ponuke KSK na odkúpenie tejto továrne za jedno euro. Vedenie spoločnosti nazvalo medializované vyjadrenie Trnku za neprofesionálne a vyjadrilo nad ním mimoriadne znepokojenie, zároveň potvrdilo, že 'fabrika' nie je na predaj.

Urážlivé a nefér

"Postup pána predsedu Košického samosprávneho kraja hodnotíme ako neférový a urážajúci tak manažment U. S. Steel Košice, ako aj všetkých jej zamestnancov. Chceme uistiť našich zamestnancov i verejnosť, že U. S. Steel Košice sa bude naďalej zameriavať na svoju podnikateľskú stratégiu, každodenný bezpečný výkon práce, ochranu nášho životného prostredia a na výrobu vysoko kvalitnej ocele pre našich zákazníkov," uvádza sa v stanovisku vedenia spoločnosti, ktoré poskytla manažérka pre vonkajšie vzťahy podniku Ľubomíra Šoltésová.

Podľa vyjadrenia Trnku z pondelka, dočasným vstupom do podniku chce KSK predísť následkom negatívneho vývoja v závode, najmä prepúšťaniu ďalších zamestnancov. "Vzhľadom na predchádzajúcu diskusiu o investičnom dlhu a ekonomických problémoch, s ktorými U. S. Steel bojuje, sme vedeniu spoločnosti ponúkli pomocnú ruku. Aby sme predišli následným problémom a uchránili zamestnanosť v kraji, zatiaľ neoficiálne sme ponúkli odkúpenie závodu U. S. Steel Košice za obdobných podmienok ako v srbskom Smedereve, kde prešli oceliarne do rúk verejného sektora za jeden dolár," uviedol Trnka. Ako dodal, košický manažment o predaji rozhodnúť nemôže, americké vedenie korporácie sa však bude touto ponukou zaoberať, keď bude doručená oficiálne.

Čelia neľahkej situácii

Podľa stanoviska oceliarní vedenia spoločnosti akceptovalo požiadavku predsedu KSK o stretnutie, ktoré sa uskutočnilo v piatok 20. septembra. Na ňom sa diskutovalo o témach, týkajúcich sa aktuálnej situácie v oceliarskom sektore. Hutnícka továreň v Košiciach, tak ako ďalší výrobcovia oceliarskych výrobkov v EÚ, musí čeliť neférovej konkurencii dovozcov z tretích krajín mimo EÚ, ktoré nie sú zaťažené nákladmi vyplývajúcimi z environmentálnej legislatívy EÚ. Zástupcovia manažmentu deklarovali, že aj napriek neľahkej situácii na európskom i celosvetovom trhu s oceľou je U. S. Steel Košice aj naďalej schopný plniť kvalitatívne požiadavky svojich zákazníkov, dodávať im výrobky včas a napredovať v rámci svojej stratégie.

"Chceli sme a chceme veriť, že obsah diskusie a informácie, poskytnuté vedením spoločnosti, dostatočne ozrejmili predstaviteľovi kraja a ďalším prítomným aktuálne neférové podmienky na trhu v EÚ. O to viac sme boli prekvapení, keď v závere nášho stretnutia pán predseda Trnka verbálne prezentoval svoju ponuku, ktorá nie je opodstatnená a nie je založená na žiadnom reálnom základe. Vedenie U. S. Steel Košice deklarovalo, že táto fabrika nie je na predaj a o to viac je ťažko pochopiteľné, prečo sa pán predseda Trnka rozhodol komunikovať s médiami o téme, ktorá je absolútne irelevantná," konštatuje sa v stanovisku.

Podľa názoru vedenia oceliarní išlo len o politickú taktiku na pritiahnutie pozornosti v médiách. "U. S. Steel Košice preferuje a uprednostňuje transparentný a férový prístup v rokovaniach a diskusiách so všetkými partnermi v oblasti podnikateľských aktivít, ako aj s predstaviteľmi štátu i lokálnych samospráv," vyhlásila spoločnosť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá