Premiéra sa opäť pokúsia odvolať, vznikla neštandardná situácia

Premiéra sa opäť pokúsia odvolať, vznikla neštandardná situácia
Zdroj foto: SITA/Martin Medňanský
Opozícia bude mať od 13:00 tretí pokus na odvolanie premiéra Petra Pellegriniho. Prechádzajúce dva pokusy boli neúspešné. Schôdzu sa nepodarilo ani na dvakrát otvoriť v prvom plánovanom termíne (6.septembra) ani v druhom (9. septembra). Plénum nebolo uznášaniaschopné. V súvislosti so snahou opozície vznikla aj situácia, s ktorou ústava nepočítala.

Dvojaké odvolávanie?

Opozičným poslancom sa nepáči, ako sa predseda vlády postavil k odvolaniu dnes už bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej za údajnú komunikáciu s Marianom Kočnerom. Predseda parlamentu Andrej Danko zaradil túto mimoriadnu schôdzu ako posledný bod riadnej, 49. schôdze.

Opozícia vyzbierala podpisy pod ďalšiu schôdzu s tým istým cieľom. Šéf parlamentu sa obrátil na ústavnoprávny výbor s otázkou, či je možné zvolať dve schôdze s tým istým cieľom. Podľa predsedu výboru Róberta Madeja ide o neštandardnú situáciu a ani Ústava SR detailne nerieši, ako sa s ňou vyrovnať. „Tak, ako návrh zákona nie je predmetom dvojakého prerokovávania, nemalo by to platiť ani pri návrhu na odvolávanie. Je preto vhodné, aby predkladatelia zvážili späťvzatie jedného z týchto návrhov,“ povedal Madej. S touto a obdobnými situáciami by sa mal podľa Madeja do budúcnosti vyrovnať zákon o rokovacom poriadku.

Dôvodom je Jankovská

Danko rozhodol, že ak budú v piatok v pléne prítomní všetci poslanci, ktorí sa podpísali pod ďalšiu mimoriadnu, 50. schôdzu, začne sa o 13:00. Verí, že tá druhá mimoriadna schôdza, ktorá je zaradená ako posledný bod programu 49. schôdze, bude v tom prípade krátka.

Štátna tajomníčka Monika Jankovská v utorok 3. septembra na tlačovej besede informovala, že odstupuje z funkcie. Tvrdí, že s Marianom Kočnerom nekomunikovala, ani ho nepozná a mobilný telefón jej nevzali, ale dobrovoľne ho vydala tak, ako dobrovoľne vydala všetky kódy k svojmu mobilu, keďže nemá čo tajiť. Celú komunikáciu s Kočnerom označila za "údajnú". Jankovskú v stredu 4. septembra vláda na jej žiadosť odvolala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá