Vznikajú dve nové strany, podpisy odovzdali Drucker i Chmelár

Vznikajú dve nové strany, podpisy odovzdali Drucker i Chmelár
Zdroj foto: TASR/facebook.com/E. Chmelár
Exminister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker odovzdal na ministerstve vnútra takmer 30.000 podpisov od občanov a podal žiadosť o registráciu svojej politickej strany Dobrá voľba. S približne polovicou tohto množstva prišiel na MV aj Eduard Chmelár, ktorý zakladá stranu Socialisti.sk. Odovzdali vyše 14.000 podpisov.

Na registráciu strany je potrebných aspoň 10.000 podpisov. Po ich odovzdaní má ministerstvo vnútrado 30 dní rozhodnúť o registrácii strany. Na Slovensku je zatiaľ registrovaných viac ako 150 politických strán a hnutí.

Spravodlivé zdravotníctvo i lepší život

Drucker zdôraznil potrebu spravodlivého zdravotníctva pre všetkých. Hovorí tiež o lepšom živote rodín a seniorov a riešiť chce aj regióny. Tie by mali byť podľa neho silné a fungujúce. "Chceme ľuďom doručovať obsah, riešiť ich denno-denné problémy. Oni už posúdia, či nás budú považovať za ľavicovú alebo stredovú stranu. Pre nás sú dôležité sociálne problémy mladých," povedal Drucker. Na otázku možnej spolupráce uviedol, že ju vylučuje s extrémistickými stranami. "Diskutovať vieme s každým, o programe, hodnotách," povedal. Spolupracovať s ním bude Tomáš Kuča, ktorý s ním spolupracoval už v Slovenskej pošte, na ministerstve zdravotníctva a doteraz pôsobil pri premiérovi Petrovi Pellegrinim.

Ďalšou členkou novovznikajúcej strany bude odborníčka na trestné právo a rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská. Ďalšie mená plánuje Drucker prezradiť budúci týždeň. V súvislosti s Druckerovou stranou sa spomínajú aj poslanci Národnej rady SR Martin Fedor a Katarína Cséfalvayová (obaja Most-Híd). Hovorilo sa aj o Pellegrinim, ale premiér tvrdí, že s Druckerom o spolupráci nehovoril. Priznal však, že v Smere-SD hovoria aj o jeho ďalšom fungovaní. Začiatkom septembra predseda vlády vyhlásil, že sa cíti byť jasným sociálnym demokratom, politika sociálnej demokracie je mu blízka a na svojom politickom presvedčení nemieni nič meniť.

Chcú ponúknuť autentickú ľavicu

Podpisy odovzdali aj chmelárovci. "Pred malou chvíľou som na Ministerstve vnútra SR odovzdal podpisy 14 236 občanov, ktorí požadujú založenie politického hnutia Socialisti.sk. Veľmi milo ma prekvapilo, že sa nám ich podarilo vyzbierať v krátkom čase, prakticky za šesť týždňov. Je to výsledok práce dobrovoľníkov a občanov, ktorí vo svojom okolí spontánne vypĺňali petičné hárky a posielali ich poštou. Im všetkým patrí dnes moja veľká, veľká vďaka. Vnímam to ako obrovský záväzok," uviedol líder strany Socialisti.sk. "S veľkou pokorou sa uchádzame o dôveru občanov. Cesta k sociálne spravodlivému, environmentálne udržateľnému a mierovému Slovensku sa začína," dodal. 

Novým politickým projektom chce ponúknuť autentickú ľavicu. Program hnutia chcú podrobne predstaviť po jeho zaregistrovaní. Má byť postavený na sociálnom, environmentálnom a mierovom pilieri.

Chmelár sa už v roku 2015 pokúšal založiť hnutie Solidarita, ekológia, nenásilie (SEN). Rezort vnútra vtedy hnutie registrovať odmietol, a to pre nájdené nedostatky pri overovaní hárkov. Týkalo sa to napríklad neexistujúcich čísiel občianskych preukazov, čísiel preukazov vydaných inej osobe ako tej, ktorá bola na podpisovom hárku, ale tiež čísiel skartovaných, stratených a odcudzených preukazov vydaných iným ľuďom ako tým na zozname. Odmietnutie registrácie označil Chmelár za politicky motivované.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá