Poslanci pred pauzou zamietli Johnsonov návrh na nové voľby

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu ani na druhý pokus neschválili návrh premiéra Borisa Johnsona na vypísanie predčasných volieb na 15. októbra. Zasadnutie parlamentu bolo následne prerušené do 14. októbra. Poslanci sa teda opäť zídu len niečo vyše dva týždne pred termínom brexitu, ktorý je stanovený na 31. októbra.

Členovia Snemovne návrh odmietli po miestami búrlivej rozprave, ktorá sa skončila až po polnoci londýnskeho času. Stihli to ešte pred päťtýždňovým prerušením zasadania parlamentu, ktoré sa začína v utorok. Za nové parlamentné voľby hlasovalo 293 poslancov, proti 46. Na schválenie návrhu pritom Johnson potreboval dvojtretinovú väčšinu, teda 434 poslaneckých hlasov.

Podľa kritikov si prerušenie zasadnutia parlamentu Johnson vynútil preto, aby mu poslanci nebránili uskutočniť brexit bez dohody. Britský premiér trvá na tom, že Spojené kráľovstvo musí opustiť EÚ 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej, s čím nesúhlasí opozícia, ani časť poslancov jeho vlastnej Konzervatívnej strany.

Jonhson aj počas rozpravy pred hlasovaním potvrdil, že nemieni žiadať o odklad brexitu aj napriek novému zákonu, ktorý ho k tomu zaväzuje v prípade, že by hrozil brexit bez dohody. Zákon minulý týždeň schválili obe komory parlamentu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá