Sme ochotní rokovať, vyhlásila KĽDR. O pár hodín odpálila rakety

Severná Kórea vystrelila dve rakety krátkeho doletu nad Japonské more pri východnom pobreží Kórejského polostrova. Podľa juhokórejskej armády strely preleteli zhruba 330 kilometrov. Rakety boli vystrelené smerom na východ z oblasti mesta Kečchon, ktoré leží v západnej časti KĽDR, približne 80 kilometrov severne od metropoly Pchjongjang.

Obe strely preleteli zhruba 330 kilometrov. O aký typ rakiet išlo, zatiaľ analyzujú juhokórejské a americké tajné služby. "Naša armáda monitoruje celú situáciu pre prípad, že by došlo k ďalším odpáleniam, a udržuje sa v stave pohotovosti," uviedol vo vyhlásení zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl. Zároveň vyzval Severnú Kóreu, aby nerobila takéto kroky, ktoré len prispievajú k zvyšovaniu napätia v regióne. Južná Kórea v reakcii na odpálenia zvolala mimoriadne zasadnutie národnej bezpečnostnej rady.

Správa o vystrelení rakiet prišla len niekoľko hodín po tom, ako Severná Kórea vyjadrila ochotu obnoviť koncom septembra rokovania s USA o denuklearizácii Kórejského polostrova. Súčasne pohrozila ukončením rozhovorov v prípade, ak americká strana nepríde s návrhmi prijateľnými pre KĽDR.

Pchjongjang chce odpálením rakiet zrejme posilniť svoju rokovaciu pozíciu pred možným obnovením rozhovorov s Washingtonom, ktoré sú zablokované už od februára. Od začiatku tohto roka Severná Kórea odpálila rakety už desiatykrát.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá