Sme pripravení na konfrontáciu, odkázala KĽDR po ďalšom teste

Severná Kórea vystrelila do mora "neidentifikované projektily", boli to pravdepodobne balistické rakety s krátkym doletom. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa Zbor náčelníkov štábov juhokórejskej armády. Podľa JCS projektily preleteli 380 kilometrov a dosiahli nadmorskú výšku 97 kilometrov. D. Trump tvrdí, že USA majú skutočne dobré vzťahy so Severnou Kóreou.

"Naša armáda monitoruje situáciu... a je v stave pohotovosti," uviedol JCS s tým, že juhokórejské a americké spravodajské služby momentálne analyzujú presný typ vystrelených projektilov. JCS predtým uviedol, že išlo o dva projektily vypálené z provincie Južný Hamgjong na východe Severnej Kórey. Dopadli do Japonského mora. Ide v poradí o siedme takéto vystrelenie projektilov za menej ako mesiac. Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho varoval, že Severná Kórea zostane "najväčšou hrozbou Ameriky", ak USA nezrušia voči nej sankcie.

"Sme pripravení na dialóg aj konfrontáciu. Ak nám Spojené štáty budú hroziť sankciami a neprestanú so svojím konfrontačným prístupom, bude to chyba," uviedol podľa severokórejskej agentúry KCNA Ri Jong-ho. Amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea zároveň označil za "hnilé jablko americkej diplomacie" a "drzáňa". Podľa jeho slov sa šéf americkej diplomacie viac zaujíma o svoje vlastné politické ambície ako o súčasnú zahraničnú politiku USA.

Ri Jong-ho reagoval na Pompeov rozhovor pre americkú televíziu CBS. V ňom uviedol, že chce obnoviť rokovania s Pchjongjangom o likvidácii jadrových zbraní a že Washington bude naďalej uplatňovať sankcie voči KĽDR, pokiaľ krajina k denuklearizácii nepristúpi. Americký prezident Donald Trump po balistickom teste uviedol, že Spojené štáty majú skutočne dobré vzťahy so Severnou Kóreou. "Kim Čong-un bol doposiaľ voči mne celkom úprimný," citovala Trumpa agentúra Reuters.

Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un sa v júni stretli v demilitarizovanej zóne medzi oboma Kóreami a dohodli sa na reštarte rozhovorov. Toto stretnutie nasledovalo po ich druhom summite, ktorý sa konal vo februári vo vietnamskom Hanoji, nepriniesol však dohodu o denuklearizácii Severnej Kórey ani o zrušení určitých sankcií uvalených na túto krajinu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá