Zálohovanie vraj nie je cesta, SaS je proti plánom envirorezortu

Zálohovanie vraj nie je cesta, SaS je proti plánom envirorezortu
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Opozičná SaS sa postavila proti plánom ministerstva životného prostredia, ktoré chce v rámci boj proti zamorením planéty plastami zaviesť zálohovanie PET fliaš. Boli by sme prví vo V4. SaS považuje návrh ministra Lászlóa Sólymosa za neefektívny a nepodložený.

Zálohovanie jednorazových nápojových obalov by malo na Slovensku fungovať od roku 2022.

„Chceme dať zelenú čistejšiemu životnému prostrediu, ale zálohovanie nie je cesta. Je to veľmi drahé a neefektívne riešenie. Od tohto nápadu upustili aj v susednej Českej republike,“ uviedla poslankyňa SaS a tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová. Podľa Zemanovej môže byť zavedenie zálohovania kontraproduktívne voči avizovanej snahe ministerstva zvýšiť mieru recyklácie.

„Je možné, že ľudia prestanú triediť iné typy plastového a zber ostatných plastov sa výrazne predraží. Vôbec nemáme analýzy, ako sa budú spotrebitelia pri zálohovaní správať. Minister nepredložil žiadne relevantné dáta. Navyše, zálohovanú fľašu budú musieť občania vrátiť len neporušenú a nestlačenú,“ tvrdí Zemanová.

Tímlíderka strany pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová tvrdí, že navrhované opatrenie s veľkou pravdepodobnosťou poškodí tak výrobcov nápojov ako aj maloobchodníkov. „Zmena správania spotrebiteľov pri nakupovaní nápojov môže významne poškodiť potravinárov. Nevieme, do akej miery budú spotrebitelia ochotní nakupovať nápoje v zálohovaných fľašiach. Možno predpokladať významný pokles spotreby nápojov v zálohovaných obaloch. Ďalší negatívny dopad pocítia malé obchodné prevádzky, keďže zálohované fľaše sa budú povinne vykupovať len vo veľkých obchodoch, s rozlohou viac ako 300 metrov štvorcových,“ povedala Halgašová.

Zálohovanie jednorazových nápojových obalov by malo na Slovensku fungovať od roku 2022. Zákon, ktorý o tom hovorí, poslanci pred prázdninami posunuli do druhého čítania. Suma za zálohovanie by sa mala pohybovať vo výške 12 centov pri PET fľašiach a desať centov pri plechovkách. Proti zavedeniu zálohovania naopak vystupuje Zväz obchodu SR. Radšej by sa mal podľa neho zlepšovať súčasný systém, nie zavádzať nový.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá