Budeme prví vo V4. Sólymos informoval o zálohovaní PET fliaš

Aktualizované:
Slovensko sa môže už v najbližších dňoch stať prvou krajinou Vyšehradskej štvorky, ktorá zavedie zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Uviedol to minister životného prostredia László Sólymos. Podľa vlastných slov nie je prvý slovenský minister, ktorý prišiel s návrhom zálohovania, chce však byť prvý, kto to aj presadí.

Čistá krajina niečo stojí

Pripomenul, že zákon o zálohovaní je už v druhom čítaní, jeho schválenie v parlamente podporil aj parlamentný výbor pre životného prostredie. Zálohovanie má podľa Sólymosa na Slovensku vysokú podporu verejnosti aj širokého spektra spoločnosti vrátane ochranárov, lesníkov či vodohospodárov. Existuje však aj veľký odpor a lobing proti zálohovaniu, najmä zo strany menších obchodníkov združených vo Zväze obchodu.

Obchodné reťazce združené v Slovenskej aliancii moderného obchodu zavedenie zálohovania PET fliaš podporujú. Jej predseda Martin Krajčovič vysvetlil, že SAMO združuje najväčšie obchodné reťazce a pôsobí vo všetkých regiónoch. „Leží nám na srdci ich rozvoj a s tým súvisí turizmus aj čistá krajina. Mať čistú krajinu niečo stojí, no aliancia sa chce na tom podieľať," vyhlásil Krajčovič. Pripustil, že obchodné reťazce tento krok finančne zaťaží, ale je to ušľachtilý cieľ, ktorý preto podporujú.

SAMO už podľa Krajčoviča absolvovalo prvé rozhovory s výrobcami nealkoholických nápojov a piva, aby boli čo najskôr pripravení a schopní zaviesť systém zálohovania. Pripomenul, že obchodné reťazce ročne predajú vyše pol miliardy PET fliaš. "Chceme priniesť čo najlepšie riešenie pre pohodlie spotrebiteľov a zároveň v čo najväčšej miere zbaviť našu krajinu prebytočných plastových fliaš a plechoviek," uzavrel Krajčovič.

TOP videá

Nebude povinné pre všetkých

Parlament v júni v prvom čítaní schválil návrh zákona o zálohovaní nápojových obalov. Ročne sa na Slovensku predá asi miliarda PET fliaš, z toho sa asi 60 percent podarí separovať, čo znamená, že 400 miliónov končí na skládkach, či v horšom prípade voľne pohodených v prírode, riekach a pri cestách. Ministerstvo životného prostredia predpokladá, že vďaka zálohovaniu asi 95 percent nápojových obalov skončí tam, kde patrí – v recyklačných zariadeniach.

Zaviesť zálohovanie podľa novej legislatívy nebude povinné pre všetky obchody či prevádzky. Povinné bude iba pre tie, ktoré majú rozlohu väčšiu ako 300 metrov štvorcových. Je však predpoklad, že mnohé menšie obchody časom systém preberú. Právna norma počíta s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku. Zákon má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2020. Zálohovanie by sa reálne spustilo v roku 2022 po nastavení celého systému, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky. Zálohovateľné obaly budú musieť byť jasne označené.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá