Zomrel Robert Mugabe, dlhoročný prezident vládol železnou rukou

Vo veku 95 rokov zomrel dlhoročný zimbabwiansky prezident Robert Mugabe. Správu potvrdil na svojom Twitteri súčasný prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa.

Skonal po pretrvávajúcich zdravotných problémoch, potvrdila pre britský spravodajský portál BBC jeho rodina. Po tom, ako v Zimbabwe 37 rokov vládol železnou rukou, zbavil Mugabeho moci až vojenský prevrat v novembri 2017. Narodil sa 21. februára 1924 vo vtedajšej Rodézii. Po kritike tamojšej vlády ho v roku 1964 bez súdu uväznili na viac ako desaťročie.

V roku 1973, zatiaľ čo bol stále vo väzení, ho vybrali za predsedu Afrického národného zväzu Zimbabwe, ktorého bol zakladajúcim členom. Po prepustení z väzenia zastával militantný postoj, odišiel do Mozambiku, odkiaľ riadil guerillové útoky do Rodézie. Bol tiež považovaný za šikovného vyjednávača.

Politická dohoda o ukončení krízy vyústila až do novej nezávislej Republiky Zimbabwe a prvých volieb v roku 1980. Tie vyhral Mugabe a stal sa premiérom bývalej britskej kolónie. Úrad premiéra v roku 1987 zrušil, aby sa stal prezidentom. Jeho prvé roky vlády oceňovali pre zväčšovanie prístupu majoritného černošského obyvateľstva k zdravotníckym službám a vzdelaniu. Jeho kontroverzná pozemková reforma však vyvolala ekonomický kolaps a neskoršie roky jeho vlády poznačili porušovanie ľudských práv a korupcia.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá