V Zimbabwe sa po rokoch zmení hlava štátu, Mugabe nekandiduje

V Zimbabwe sa konajú prelomové prezidentské a parlamentné voľby. Po 30 rokoch bude stáť na čele krajiny niekto iný ako dlhoročný vládca Robert Mugabe. Ten totiž minulý rok na nátlak armády rezignoval a vo voľbách už nekandiduje.

Dokopy 23 kandidátov

V Zimbabwe sa v pondelok konajú prezidentské voľby, ktoré sú vôbec prvým hlasovaním od vlaňajšieho zosadenia dlhoročného autoritatívneho prezidenta Roberta Mugabeho. Ten v nedeľu vyhlásil, že nebude voliť svojho nástupcu vo funkcii Emmersona Mnangagwu a naznačil, že by mohol podporiť jeho hlavného súpera Nelsona Chamisu.

O post hlavy štátu sa celkovo uchádza 23 kandidátov, reálnu šancu uspieť však majú len Mnangagwa a Chamisa, ktorí zrejme spolu zvedú tesný súboj. V minulotýždňovom prieskume viedol súčasný prezident, známy pod prezývkou "krokodíl" len o tri percentuálne body.

Prvýkrát bez Mugabeho

K volebným urnám môže pristúpiť približne päť miliónov oprávnených voličov. Zároveň s prezidentskými sa konajú aj voľby parlamentné. Pôjde vôbec o prvé voľby bez Mugabeho účasti od vyhlásenia nezávislosti Zimbabwe v roku 1980.

Tesne pred voľbami zosadený exprezident šokoval obyvateľov Zimbabwe, keď vyhlásil, že nebude voliť Mnangagwu, svojho bývalého blízkeho spolupracovníka a kandidáta vládnej strany ZANU-PF. Naznačil pritom možnosť hlasovania pre opozičného kandidáta Chamisu. Prezident Mnangagwa (75) následne obvinil svojho hlavného rivala, 40-ročného právnika a pastora Nelsona Chamisu, že uzavrel tajnú dohodu s Mugabem.

Dúfajú v spravodlivé voľby

Chamisa sa zase obáva manipulácie hlasovania a hrozí, že neakceptuje svoju prípadnú volebnú porážku. Mnangagwa sa počas predvolebnej kampane snažil presvedčiť voličov, že je skutočným prívržencom reforiem. Zaviazal sa, že pondelkové voľby budú spravodlivé a pozval na ne aj zahraničných pozorovateľov.

Mugabeho vlaňajšie zosadenie vyvolalo v Zimbabwe veľké očakávania. Obyvatelia Zimbabwe podľa agentúry AP dúfajú, že spravodlivé voľby by mohli pomôcť zrušeniu týchto ekonomických reštrikcií a priniesť do krajiny investície nevyhnutné pre ozdravenie ekonomiky.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá