Kotlebovec za status o Židoch pykať nebude, súd ho oslobodil

Aktualizované:
Stanislav Mizík je nevinný. Senát Najvyššieho súdu riešil odvolací proces s poslancom kotlebovcov - išlo o status na Facebooku, ktorý kritizoval židovský pôvod ľudí vyznamenaných Andrejom Kiskom. Neskôr čelil obžalobe z extrémizmu a k statusu sa nehlásil. Najvyšší súd Mizíka napokon právoplatne oslobodil.

Autorstvo vraj dokázať nemožno

Poslanca za ĽSNS Stanislava Mizíka senát Najvyššieho súdu SR definitívne zbavil spod obžaloby za extrémistické trestné činy. NS SR tak potvrdil minuloročný rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku a zamietol odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. 

"Výrok o vine by nebol dôkazom úplnej jednoznačnosti," povedal predsedu senátu s tým, že napríklad nie je možné technicky dokázať, kto manipuloval s profilom Volá hlas Gemera - Ľudová strana Naše Slovensko, na ktorom bol zverejnený status kritizujúci pôvod osôb ocenených vtedajším prezidentom Kiskom. Rovnako napríklad nie je možné poslancovi pričítať v neprospech, že pred súdom odmietol vypovedať. Ide totiž o jeho právo. Poslancov obhajca Tomáš Rosina po skončení verejného zasadnutia skonštatoval, že v demokratickom a právnom štáte sú orgány činné v trestnom konaní ustáliť dôkaznú situáciu "nado všetky pochybnosti". To že zhromaždené dôkazy proti poslancovi sú nepriame pripustil v podanom odvolaní aj prokurátor.

Hanlivý status podpísaný jeho menom

Mizík sa na zasadnutie nedostavil a dal svojmu právnemu zástupcovi písomný súhlas, aby sa konalo verejné zasadnutie v jeho neprítomnosti. Samosudca ŠTS ho oslobodil spod obžaloby 4. júla 2018. Tej čelil za hanlivý status na sociálnej sieti, ktorý bol podpísaný jeho menom. Podľa sudcu nebolo preukázané, že status napísal poslanec. Prokurátor sa na mieste odvolal, vec sa tak dostala na NS SR.

Prokurátor je presvedčený, že bol autorom

Prokurátor ÚŠP na Mizíka podal obžalobu zo zločinov výroby a rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Žiadal pre neho trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby s podmienečným odkladom a uloženie probačného dohľadu.

"S rozhodnutím súdu nesúhlasím. Podľa mňa obžaloba jednoznačne preukázala, že Stanislav M. 'statusoval' toto svoje stanovisko na web. Pokúsili sme sa ochrániť dôstojnosť príslušníkov židovskej komunity na Slovensku, nepodarilo sa to. Podali sme odvolanie," reagoval v minulý rok v júli prokurátor, ktorý je presvedčený, že Mizík je ten, kto je autorom, a aj zabezpečil zverejnenie statusu na internete. Poslanec kritizoval rozhodnutie exprezidenta Andreja Kisku udeliť najvyššie slovenské štátne vyznamenanie osobám židovského vierovyznania. Jeho status sa následne objavil na ďalších weboch. Súd s poslancom sa začal 24. mája 2018.

Budú sa zaoberať aj Mazurekom v rádiu

NS SR nedávno vytýčil termín verejného zasadnutia aj s ďalším poslancom NR SR za ĽSNS Milanom Mazurekom a to na 2. septembra. Tohto poslanca zase odsúdil 16. apríla minulého roku ŠTS pracovisko Banská Bystrica na peňažný trest 5000 eur. Ak ho nezaplatí, hrozí mu polročné väzenie. Verdikt nebol právoplatný, poslanec sa voči nemu odvolal a prokurátor tiež, trest bol podľa neho nízky.

Mazurek čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom boli jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

NS SR zatiaľ však doteraz nevytýčil termín odvolacieho konania v prípade predsedu ĽSNS Mariana K., ktorý v minulosti rozdal kontroverzné šeky chudobným rodinám. Päťčlenný senát NS SR zase 29. apríla tohto roku zamietol návrh generálneho prokurátor Jaromíra Čižnára na rozpustenie parlamentnej ĽSNS. Čižnár podal návrh už v máji 2017.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá