Rozhodnú o Pellegrinim. Mimoriadna schôdza má byť tento týždeň

Aktualizované:
Mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia vysloviť nedôveru premiérovi Petrovi Pellegrinimu, bude podľa informácií tlačových agentúr v piatok 6. septembra.

O 9:00 najprv zložia sľub noví poslanci, ktorí do parlamentu nastúpia po europoslancoch. Po zložení sľubu bude nasledovať mimoriadna schôdza. Dôvodom mimoriadnej schôdze je podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča zbabelosť, akou sa Pellegrini postavil k odvolaniu štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Vo štvrtok 22. augusta podvečer jej policajti zadržali mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom K. pomocou aplikácie Threema.

 

Jankovská po zadržaní mobilného telefónu odcestovala na plánovanú dovolenku a zatiaľ nereagovala na otázky, či odíde zo svojho postu. Minister spravodlivosti Gábor Gál uviedol, že v prípade potvrdenia neoficiálnych informácií orgánmi činnými v trestnom konaní, podá okamžitý návrh na odvolanie štátnej tajomníčky. K odstúpeniu z tohto postu Jankovskú vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Pellegrini v pondelok 26. augusta odmietol hysterické výkriky, že vláda niekoho kryje alebo že vláda nekoná.

Vyzval k odmietnutiu tých, ktorí na tejto téme kanibalizujú. „Je tenká čiara medzi verbálnym a skutočným útokom," povedal. Ako dodal, nechce a nemôže ako predseda vlády zasahovať do vyšetrovania. V prípade Moniky Jankovskej disponuje iba informáciou, že NAKA ju požiadala o poskytnutie mobilného telefónu.

„Ak nevieme, kde je pravda, nevynášajme súdy na základe novinových titulkov. Ak sa previnila voči tomu, ako má konať vysoká štátna úradníčka, zaujmem k tomu rázny postoj tak, ako som to urobil vždy doteraz,"povedal Pellegrini. Je presvedčený, že je na Jankovskej zvážení, či táto situácia pomáha jej alebo strane, ktorá ju do vysokej funkcie nominovala.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá