Opozícia má podpisy, v parlamente chce odvolať premiéra

Aktualizované:
Opozícia má podpisy, v parlamente chce odvolať premiéra
Zdroj foto: SITA/Branislav Bibel
OĽANO vyzbieralo dostatok podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom vysloviť nedôveru Petrovi Pellegrinimu a tým aj celej vláde. Ako uviedol líder hnutia Igor Matovič, dôvodom schôdze je premiérov "zbabelý prístup" k otázke štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Jankovská mala podľa zverejnenej šifrovanej komunikácie intenzívne komunikovať s Marianom Kočnerom, čo ona sama odmieta.

Neodvolal Jankovskú

Premiér Pellegrini bude čeliť odvolávaniu v parlamente. Líder hnutia OĽANO Igor Matovič v piatok potvrdil, že má dostatok podpisov poslancov na iniciovanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej chce premiérovi vysloviť nedôveru. Pellegrinimu chce opozícia vysloviť nedôveru, pretože neodvolal Moniku Jankovskú z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti.

Mimoriadna schôdza NR SR sa má podľa rokovacieho poriadku konať do siedmich dní od podania návrhu. OĽANO premiéra na odvolanie Jankovskej vyzývalo, organizovalo aj protest pred sídlom ministerstva spravodlivosti. Premiér opakovane vyhlásil, že pokiaľ sa potvrdia podozrenia týkajúce sa Jankovskej, požiada ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby navrhol jej odvolanie. Podľa vlastných slov chce konať až po tom, čo bude mať v rukách relevantné informácie.

Národná kriminálna agentúra minulý týždeň odobrala Monike Jankovskej mobilný telefón. Podľa medializovaných informácií mala intenzívne komunikovať s Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený v prípade objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Premiér ju odmietol odvolať, hoci ju vyzval, aby sama zvážila, čo ďalej.

"Pellegriniho budeme brániť všetkými dostupnými prostriedkami", reagoval na sociálnej sieti šéf Smeru-SD Robert Fico. "Podanie návrhu na odvolanie funkčnej vlády pár mesiacov pred koncom volebného obdobia, sa nedá nazvať nijako inak, len ako pokus za každú cenu liať špinu a bez dôkazov obviňovať. To je totiž jediné, čo dnes súčasná opozícia dokáže robiť," dodal.

Reagoval aj samotný premiér. Iniciatívy Igora Matoviča sú podľa neho snahou prekryť jeho zlyhania z minulosti, keď sa stretával s Marianom Kočnerom. „Spôsob, akým to robí, odporuje slušným mravom. Zároveň ide o zúfalú snahu udržať si politické postavenie v pravici, ktorá s ním zjavne už nepočíta," uzavrel Pellegrini.

Odobrali jej telefón

Národná kriminálna agentúra vykonala minulý týždeň u Jankovskej zaisťovacie úkony, štátna tajomníčka jej odovzdala mobilný telefón. Podľa medializovaných informácií mala Jankovská údajne intenzívne komunikovať prostredníctvom telefónu s Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený v prípade objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Jankovská komunikáciu s Marianom Kočnerom poprela a tvrdí, že sa s ním nestretla. Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je zotrvanie Jankovskej vo funkcii neobhájiteľné. Minister spravodlivosti Gál po potvrdení väzieb na Mariana K. podá návrh na odvolanie Jankovskej. V prípade, ak by strana Smer-SD, ktorá ju do funkcie nominovala, trvala na jej zotrvaní v pozícii, zváži Gál demisiu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá