Vybrali skupinku, ktorá sa naučí lietať na nových stíhačkách F-16

Vybrali skupinku, ktorá sa naučí lietať na nových stíhačkách F-16
Zdroj foto: SITA/AP
Ozbrojené sily majú v súčasnosti vybraných 12 kandidátov na pilotov stíhacích lietadiel F-16. "Tento počet je zároveň nevyhnutným na zabezpečenie počiatočnej operačnej spôsobilosti," priblížila hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková.

Skupina prvých šiestich pilotov už ukončila národnú časť prípravy. Výcvik v Spojených štátoch majú podľa Capákovej absolvovať na jeseň tohto roka. "Zároveň dodávame, že v súčasnosti sa ešte stále koná národná príprava druhej skupiny šiestich pilotov, pričom jej ukončenie je plánované v budúcom roku 2020," doplnila.

Ozbrojené sily SR plánujú zabezpečiť 22 pilotov stíhačiek F-16, ako je uvedené v zmluve. Výcvik má podľa rezortu obrany pokračovať počas celého trvania kontraktu, "a to na základe aktuálnych podmienok školiteľa, ako aj aktuálnych požiadaviek ozbrojených síl".

Slovenská republika nakúpi stíhačky F-16 C/D Block 70 americkej výroby. Prvé štyri stíhačky F-16 by mali na Slovensko doraziť v roku 2022. Zvyšných desať dopravia do konca roka 2023. Príslušné dokumenty 12. decembra podpísali minister obrany Peter Gajdoš a viceprezidentka spoločnosti Lockheed Martin Ana Wugofskiová. Obstarávať sa bude 14 kusov lietadiel, letecká výzbroj, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá