Veteráni neskrývali slzy. Minister a šéf armády hodnotili oslavy

Aktualizované:
Minister obrany Peter Gajdoš a šéf armády Daniel Zmeko zhodnotili oslavy 75. výročia SNP, najmä veľkú vojenskú prehliadku. Gajdoš bol s akciou spokojný a uviedol, že ozbrojené sily dôstojne reprezentovali aj napriek horúčavám a zvýšili svoju dôveryhodnosť u občanov.

Prehliadka bola poďakovaním bojovníkom SNP, ale aj spôsobom, ako zvýšiť dôveryhodnosť armády v očiach občanov, priblížil Gajdoš. Aj veteráni boli podľa neho nadšení z toho, ako si armáda uctila hrdinov Povstania a vo viacerých prípadoch "neskrývali slzy""Jednoznačne potvrdili, že sú silným, pevným a stabilným pilierom bezpečnostného systému našej Slovenskej republiky," povedal na adresu zúčastnených vojakov. Pripomenul tiež množstvo úsilia, ktoré museli vynaložiť. Podľa Zmeka posilnili vojaci nielen dôveru ľudí, ale aj vzájomnú súdržnosť.

Prehliadka podľa Gajdoša ukázala, ako ďaleko armáda pokročila s modernizáciou i vystrojovaním vojakov, ktoré býva často kritizované. Poznamenal, že neevidujú žiadne hlásenia o poškodení cestnej infraštruktúry. Podľa Zmeka začali s prípravou prehliadky v januári, čo zhodnotil ako "extrémne krátky" čas na realizáciu. Vyše 200-stranový plán podpísali na začiatku júna. Informoval, že na prehliadke sa zúčastnilo 1915 profesionálnych vojakov so 196 kusmi techniky a 15 kusmi leteckej techniky. Jedno pásové vozidlo vypadlo, príčinou bola podľa Zmeka banálna porucha, ku ktorej došlo tesne pred podujatím. 

Organizovať prehliadku každý rok by Zmeko neodporúčal. "Treba nájsť správnu strednú cestu, ako sa prezentovať na verejnosti," skonštatoval. Zriadenú infolinku podľa ministra občania využívali hlavne na informácie o dopravných obmedzeniach počas prehliadky. Minister vyzdvihol aj fakt, že občanom mohla byť prezentovaná modernizovaná vojenská technika. Gajdoš ocenil obrovský záujem ľudí z Banskej Bystrice, ale aj iných miest vrátane zahraničia a ospravedlnil sa za hluk a dopravné obmedzenia, ktoré museli obyvatelia pretrpieť. Dúfa, že chystané zvýšenie platov vojakov získa politickú podporu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá