Štyria opoziční lídri: Sme pripravení prevziať zodpovednosť

Aktualizované:
Predstavitelia opozičných strán Progresívne Slovensko, Spolu, KDH a Za ľudí sa spolu postavili pred kamery a vyjadrili sa ku kauze posledných dní - zverejneniu šifrovaných správ Mariana Kočnera, v ktorých sa spomínajú aj vládni politici a ich kontakty s obvineným podnikateľom.

Potrebujú potlačiť svoje egá

Exprezident Slovenska a líder vznikajúcej strany Za ľudí Andrej Kiska si myslí, že Slovensko je ešte v horšom stave ako za Vladimíra Mečiara. „Vtedy zabili Róberta Remiáša a teraz zahynuli dvaja mladí ľudia. Ten pocit, že vládna moc je prepojená na kriminálnikov a oligarchov, že pár ľudí má pocit, že krajinu vlastnia, že môžu všetko, je strašný. Po uniknutých informáciách si myslím, že si každý človek vytvoril vlastný názor na to, aký je náš štát," povedal Kiska na spoločnom brífingu koalície Progresívne Slovensko/Spolu, KDH a Za ľudí. Denník N prišiel s informáciami, že sa Robert Fico stretával s Marianom Kočnerom a s podnikateľom riešil plánovanú politickú stranu Robert Kaliňák.

Podľa Denníka N bola Alena Zsuzsová, obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v kontakte aj s predsedom parlamentu Andrejom Dankom. Portál Aktuality.sk informoval, že Béla Bugár sa krátko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stretol na Maldivách s Kočnerom.

Podľa lídra Progresívneho Slovenska Michala Trubana sa politici za posledných dvadsať rokov nezmenili. „Samé kšefty, vopred vyhrané tendre. Potom nedokázali riešiť nemocnice, školstvo, ani pracovať pre ľudí. Po prečítaní komunikácie sme si uvedomili, aká veľká to je obludnosť. Pre týchto politikov sme šli do politiky - aby sme priniesli zmenu. Nie je to jednoduché, pretože máme silných súperov, ktorí roky rozkrádali krajinu. Na zmenu potrebujeme vedieť spolupracovať a dať naše egá do úzadia," povedal Truban.

Líder strany Spolu Miroslav Beblavý povedal, že keby páni v koalícii dokázali povedať prepáčte, toto je neprijateľné pre krajinu Európskej únie, odstupujeme, nemal by ich kto nahradiť. „Kto by bol v ich okolí zárukou, že zmenia kurz krajiny?" pýtal sa Beblavý. Zároveň všetkým vyšetrovateľom odkázal, že majú podporu spoločnosti a drží im palce v snahe čistiť krajinu.

Spomínajú sa Danko, Fico aj Bugár

Kočner sa údajne stretával s Robertom Ficom, svoju plánovanú novú politickú stranu riešil aj s vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Vyplýva to z komunikácie Kočnera a Zsuzsovej cez aplikáciu Threema, ktorú zverejnil spravodajský portál Denníka N. Portál Aktuality.sk informoval, že Béla Bugár sa krátko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stretol na Maldivách s Kočnerom. Zsuzsovej obvinený podnikateľ napísal: „Poobede mám sedenie s Bélom. Poviem mu, ako a čo by som urobil na jeho mieste. Myslím, že bude silno vnímavý.“ Kočner sa vraj takto angažoval v otázke udržania Ficovej vlády, pretože, ako sám predtým písal Zsuzsovej, pokiaľ sa do vlády dostane opozícia, „nepomôže nám ani odsťahovať sa na Severný pól“. Most-Híd nakoniec koalíciu po odchode Fica z funkcie premiéra podržal.

Zsuzsová, obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice bola podľa Denníka N v kontakte aj s predsedom parlamentu Andrejom Dankom. Ako informoval Denník N, o jej kontakte aj s predsedom parlamentu vypovedal najprv Zoltán Andruskó. Teraz to potvrdila aj komunikácia Kočnera a Zsuzsovej cez aplikáciu Threema.

Prvýkrát Zsuzsová spomenula „Andreja“ na Nový rok 1. januára 2018. „Andrejko nám napísal včera sám od seba!!“ písala Kočnerovi. Ten potom spomína „Andreja,“ keď sa snažia so Zsuzsovou zistiť, aká je situácia v koalícii po tom, čo po vražde vo Veľkej Mači začali občianske protesty a nebolo jasné, ako sa ku kauze postavia vládni partneri Smeru, teda SNS a Most-Híd.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá