Zomrela vizionárka s Nobelovou cenou za literatúru, Toni Morrisonová

Zomrela vizionárka s Nobelovou cenou za literatúru, Toni Morrisonová
Zdroj foto: SITA/AP
Vo veku 88 rokov zomrela americká spisovateľka Toni Morrisonová, laureátka Nobelovej ceny za literatúru, informovala agentúra AP s odvolaním sa na vydavateľstvo Alfred A. Knopf. Podľa neho Morrisonová zomrela 5. augusta v newyorskej nemocnici Montefiore.

Morrisonová bola prvou černoškou, ktorá získala Nobelovu cenu za literatúru. Vyzdvihli ju za používanie jazyka a za "vizionársku silu". Toni Morrisonová (rodným menom Chloe Ardelia Woffordová), narodená 18. februára 1931 v Ohio, začala s literárnym písaním až v roku 1970. Nobelovu cenu za literatúru získala v roku 1993. Pulitzerovu cenu získala za román Milovaná, ktorý kritici The New York Times v roku 2006 označili za najlepší americký román ostatných 25 rokov.

V roku 2010 jej francúzsky minister kultúry udelil Rad Čestnej légie. Frédéric Mitterrand pred pripnutím zlatej medaily s červenou stužkou označil Morrisonovú, známu románmi ako Milosrdenstvo, Láska či Raj, za "najväčšiu americkú spisovateľku svojej doby".

"Chcem vám povedať, že reprezentujete to, čo je na Amerike najlepšie. Umožnila černošskému dieťaťu, narodenému v časoch segregácie v skromnej rodine v malom mestečku v Ohiu, určiť výnimočný osud," povedal minister pri odovzdávaní prestížneho vyznamenania. Označil ju za prvú spisovateľku, ktorá vyrozprávala trpkú históriu Afroameričanov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá