Irán zadržal v Perzskom zálive tanker, mal pašovať ropu

Irán zadržal v Perzskom zálive tanker, mal pašovať ropu
Zdroj foto: SITA/AP ilustračné
Iránske námorné sily zadržali v Perzskom zálive "zahraničný tanker", ktorý pašoval ropu do arabských štátov, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na miestne štátne médiá.

Námorníctvo iránskych revolučných gárd "zadržalo zahraničné plavidlo prepravujúce 700.000 litrov pašovaného paliva pri ostrove Fársí", uviedla iránska agentúra IRNA. Iránska štátna televízia a polooficiálna tlačová agentúra Fars uviedli, že revolučné gardy zadržali aj sedem členov posádky tankera. Tieto médiá však neposkytli podrobnosti o plavidle ani o štátnej príslušnosti zadržaných.

"Toto zahraničné plavidlo prijalo palivo od iných lodí a prepravovalo ho do arabských štátov Perzského zálivu," citovala agentúra Fars generála Ramazana Šarífa z revolučných gárd. Napätie v regióne Perzského zálivu sa vyostrilo po tom, ako britské vojenské námorníctvo začiatkom júla asistovalo pri zadržaní iránskeho tankera pri Gibraltári. Londýn vyjadril presvedčenie, že toto plavidlo prepravovalo ropu do Sýrie a porušovalo tak sankcie EÚ.

Irán v zrejmej odvete zadržal tankery plaviace sa pod britskou a panamskou vlajkou v Hormuzskom prielive, kadiaľ prechádza strategicky významná dopravná trasa. Británia v pondelok v tejto súvislosti oznámila, že chce v Perzskom zálive zriadiť námorné ochranné sily pod vedením Európy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá