Rýchly internet na celom Slovensku. Rašiho úrad ohlásil nový plán

Aktualizované:
Každá obec na Slovensku by mala mať do roku 2020 rýchly internet. Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu už podpísal s operátormi a so združením lokálnych poskytovateľov internetu memorandá, na základe ktorých majú pokryť celé územie Slovenska rýchlym internetom.

Úrad zmonitoroval situáciu a konštatoval, že operátori a poskytovatelia internetu plnia svoje záväzky a časový harmonogram, takže obce bez rýchleho internetu by do roku 2020 už nemali byť. Odbor komunikácie úradu podpredsedu vlády v tlačovej správe pripomenul, že aj jedným z cieľov Európskej únie je, aby mali všetci obyvatelia prístup k internetu s rýchlosťou minimálne 30 Mbit/s.

Na Slovensku je v súčasnosti len niekoľko desiatok obcí, v ktorých je menej ako 50 percent ich územia pokrytých rýchlym internetom, čo však chcú do konca roka 2020 operátori zmeniť. K dnešnému dňu je na našom území len jedna malá obec v okrese Rožňava, ktorú zatiaľ neplánuje pre ekonomické dôvody pokryť žiadny z operátorov. „Aj keď sú údaje viac ako potešujúce, našou ambíciou je, aby bol rýchly širokopásmový internet dostupný pre každú domácnosť,“ vysvetlil podpredseda vlády Richard Raši.

Jeho úrad preto pripravuje Národný plán širokopásmového internetu, ktorému bude predchádzať detailné zmapovanie situácie v každej obci. „Dôvodom mapovania každej adresy na Slovensku je budúce eurofondové programové obdobie 2021 až 2027, v ktorom chceme čerpať peniaze na širokopásmový internet. Aby sme mohli použiť európske zdroje, musíme splniť základnú podmienku, ktorou je práve existencia národného plánu v oblasti širokopásmového pripojenia. Jeho vznik je podmienený mapovaním pokrytia,“ uzavrel Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá