Irán o zadržaní britského tankera: Je to reakcia na zadržanie nášho

Európska únia vyjadrila v sobotu "hlboké znepokojenie" nad zadržaním ropného tankera Iránom v Hormuzskom prielive, ktoré prináša riziko zvyšovania napätia. Británia, pod ktorej vlajkou sa tanker plavil, medzitým vyhlásila, že incident vyvoláva "krajné sklamanie".

Druhé plavidlo prepustili

Iránske revolučné gardy v piatok oznámili, že v Hormuzskom prielive zadržali ropný tanker Stena Impero, ktorý sa plaví pod britskou vlajkou a vlastní ho švédsky lodný gigant Stena Bulk. Ako dôvod uviedli porušenie medzinárodných predpisov námornej dopravy. Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt uviedol, že Irán zadržal v Hormuzskom prielive aj ďalšiu loď - tanker Mesdar, ktorý sa plaví pod vlajkou Libérie, jeho prevádzkovateľom je však britská spoločnosť Norbulk Shipping UK. Tá oznámila medzičasom prepustenie svojho plavidla.

"V situácii, ktorá je už aj tak napätá, prináša tento vývoj riziká ďalšej eskalácie a oslabuje prebiehajúce snahy o nájdenie spôsobu, ako súčasné napätie riešiť," uviedla vo vyhlásení služba EÚ pre vonkajšiu činnosť, pričom vyjadrila "hlboké znepokojenie".

Zaríf predtým Hunta ubezpečoval

Britský minister Hunt zase oznámil, že iránskemu rezortnému partnerovi Mohammadovi Džavádovi Zarífovi tlmočil v sobotu "krajné sklamanie" z postupu, ktorý je podľa neho v rozpore s predošlými ubezpečeniami zo strany Teheránu. Ako uviedol Hunt vo svojom tvíte, Zaríf ho iba minulú sobotu ubezpečil, že "Irán chce deeskalovať situáciu". Britské ministerstvo zahraničných vecí tiež v sobotu oznámilo, že v súvislosti so zadržaním tankera Stena Impero si predvolalo iránskeho chargé d'affaires v Londýne.

Hunt už skôr v sobotu vyhlásil, že zadržanie ropného tankera plaviaceho sa pod britskou vlajkou Iránom naznačuje možné vydanie sa Teheránu na "nebezpečnú cestu". Nemecko a Francúzsko medzitým vyzvali Irán, aby tanker okamžite prepustil. Iránska vplyvná Rada strážcov vyhlásila, že zadržanie britského tankera bolo reakciou na účasť Británie na zachytení iránskeho supertankera pri Gibraltáre pred dvoma týždňami.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá