Tanker naše vody opustil, oznámil Irán. Situáciu sleduje aj Trump

Irán zadržal v Hormuzskom prielive dva tankery, plaviace sa pod vlajkou Veľkej Británie a Libérie. V Londýne preto v noci rokoval výbor pre krízové situácie. Teherán oznámil, že druhý menovaný tanker už opustil iránske vody. V čase vystupňovaného napätia medzi Iránom a Spojenými štátmi sa o situáciu začal zaujímať aj šéf Bieleho domu Donald Trump.

Londýn obvinil Irán

Irán prepustil ropný tanker Mesdar po tom, ako ho zadržal v Hormuzskom prielive, oznámil prevádzkovateľ plavidla, britská spoločnosť Norbulk Shipping UK. Firma v oznámení z piatkového večera uviedla, že na tanker Mesdar, plaviaci sa pod libérijskou vlajkou, dočasne vstúpili ozbrojené jednotky, medzičasom však lodi umožnili pokračovať v plavbe a všetci členovia posádky sú v poriadku.

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt v piatok povedal, že Irán v Hormuzskom prielive zadržal v priebehu dňa nie jedno, ale dve plavidlá, čo označil za neprijateľné. Vzťahy medzi Iránom a Britániou sa zhoršili, odkedy pri pobreží Gibraltáru tento mesiac zadržali iránsky tanker s ropou. Londýn neskôr obvinil Irán z prenasledovania britskej lode v Perzskom zálive.

TOP videá

Druhý sa údajne zrazil s loďou

Iránske Revolučné gardy v piatok oznámili, že v Hormuzskom prielive zadržali ropný tanker Stena Impero, ktorý sa plaví pod britskou vlajkou a ktorý vlastní švédsky lodný gigant Stena Bulk. Ako dôvod uviedli porušenie medzinárodných pravidiel námornej dopravy. Plavidlo eskortovali k iránskemu pobrežiu.

Iránske úrady v sobotu ráno oznámili, že tanker Stena Impero aktuálne kotví pred prístavom Bandar Abbás po tom, ako sa zrazil s iránskou rybárskou loďou a potom ignoroval jej tiesňové volanie. Všetkých 23 členov posádky je na palube tankera a zostane tam, kým sa neskončí vyšetrovanie, povedal hovorca Prístavnej a námornej organizácie v juhoiránskej provincii Hormozgán pre agentúru Fars.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá