Zadržali ochrankárov Guaidóa, vraj kupčili so zbraňami štátu

Zadržali ochrankárov Guaidóa, vraj kupčili so zbraňami štátu
Zdroj foto: SITA/AP
Venezuelské úrady zadržali dvoch členov bezpečnostného tímu opozičného lídra Juana Guaidóa. V tlaku na Spojenými štátmi podporovaného odporcu prezidenta Nicolása Madura tak pokračujú aj v čase, keď obe strany vedú rozhovory zamerané na nájdenie riešenia politickej krízy

Obaja zadržaní muži plánovali predať štyri strelné zbrane patriace štátu, ktoré boli údajne použité počas Guaidóovho pokusu vyvolať vojenské povstanie z 30. apríla, uviedol šéf vládnucej socialistickej strany Diosdado Cabello. Minister informácií Jorge Rodríguez vyhlásil, že údajný pokus o predaj zbraní počas rokovaní s vládou poukazuje na podvodné konanie opozície. Minister dodal, že vláda neskôr predloží dôkazy o obvineniach, ktoré sú podľa opozície falošné.

Guaidó v piatok tvítoval, že v Caracase zadržali dvoch členov jeho tímu, ktorí zaisťovali bezpečnosť jeho rodiny, keď cestoval mimo hlavného mesta. Podľa vlastných slov sa obáva, že úrady obom mužom natrčia zbrane, aby voči nim vykonštruovali obvinenia podobne ako v prípade zadržaného šéfa jeho kancelárie Roberta Marrera.

"Vieme, proti čomu bojujeme - proti diktatúre," vyhlásil Guaidó pred svojimi stúpencami v štáte Trujillo. Napriek napätiu okolo zatknutí sa zatiaľ neobjavili známky, že by došlo k narušeniu plánov obnoviť rozhovory medzi venezuelskou vládou a opozíciou. Uplynulý týždeň viedli obe strany niekoľko dní dialóg na karibskom ostrove Barbados a oznámili, že v rokovaniach budú pokračovať budúci týždeň.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá