Musíme sa porozprávať, vyzval Putina Zelenskyj. Navrhol mu Minsk

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhol ruskému partnerovi Vladimirovi Putinovi spoločné rokovania v Minsku. Hlavnou témou má byť konflikt v Donbase a diskusia o tom, komu patrí anektovaný polostrov Krym. Zelenskyj chce, aby do bieloruskej metropoly prišli aj lídri USA, Nemecka, Británie a Francúzska.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ponúkol ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi stretnutie v bieloruskom Minsku. Vo videoodkaze adresovanom Putinovi uviedol: "Musíme sa porozprávať? Áno, to musíme. Nech sa tak stane". Zelenskyj navrhol, aby sa porozprávali o polostrove Krym, ktorý Rusko jednostranne anektovalo v roku 2014, ako aj o konflikte na východe Ukrajiny, kde ukrajinskí vojaci bojujú proti proruským separatistom.

Pri svojom nástupe do funkcie v máji označil bývalý herec a komik obe tieto problematiky za svoje kľúčové témy. Podľa vlastných slov by tiež chcel, aby sa na rokovaniach zúčastnil aj americký prezident Donald Trump, britská premiérka Theresa Mayová, nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Kremeľ sa vyjadril, že návrh zatiaľ nebude komentovať. Chce si najprv overiť, aké perspektívy by malo stretnutie takéhoto "úplne nového formátu".

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá