Junckera by mal vo funkcii vystriedať Timmermans, píše Reuters

TA3 TASR
30.6.2019 17:58

Kandidát európskych socialistov Holanďan Frans Timmermans by sa mal podľa zákulisných informácií stať novým predsedom Európskej komisie. Na základe vyjadrení vysokopostavených diplomatov o tom informovala agentúra Reuters.

Junckera by mal vo funkcii vystriedať Timmermans, píše Reuters
SITA/AP

Timmermans by sa novým šéfom EK mal podľa Reuters stať aj napriek mimoriadne silnému odporu krajín z východnej časti EÚ. Na jeho mene sa totiž počas nedávneho summitu G20 v japonskej Osake dohodli predstavitelia Francúzska, Španielska, Holandska a Nemecka, uviedli pre Reuters dvaja diplomati, ako aj poradca Európskeho parlamentu.

Ak by sa na čelo EK postavil Timmermans, znamenalo by to podľa Reuters víťazstvo centristov a liberálov, ktorí sa stavajú na odpor údajnej neustále narastajúcej dominancii Berlína nad Bruselom. Ukončilo by to tiež 15-ročnú éru, kedy EK ovládali stredopravé sily.

Timmermans (58) už dávnejšie avizoval, že jeho prioritami ako šéfa EK by boli: boj so zmenou klímy, celoúnijný minimálny príjem a budovanie vzťahov s Afrikou, ktorá je domovom veľkého množstva migrantov, ktorí do Európy prichádzali v posledných rokoch. O konkrétnych menách sa bude diskutovať až na summite v Bruseli.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok