Matovič odstúpi z kandidátky v prospech Róma. Obáva sa ĽSNS

Matovič odstúpi z kandidátky v prospech Róma. Obáva sa ĽSNS
Zdroj foto: TASR
Líder OĽANO Igor Matovič na tlačovej besede oznámil, že odstupuje z kandidátky do eurovolieb v prospech Róma Petra Polláka. Ako uviedol, doba je mimoriadne vážna a hrozí volebný triumf Kotlebovej ĽSNS v eurovoľbách.

Prosí voličov, aby krúžkovali Polláka

Matovič pripomenul, že Pollák vyrastal v osade a napriek diskriminácii, s ktorou sa stretával, dnes učí na vysokej škole a je obľúbený medzi študentami. Chcel by, aby sa "prvý rómsky poslanec slovenského parlamentu" dostal aj do Bruselu. "Vzhľadom na to, že doba je mimoriadne vážna, rozhodol som sa, že odstúpim z kandidatúry do volieb do Európskeho parlamentu. Prosím všetkých, ktorí mi chceli dať hlas, aby krúžkovali Petra Polláka. On je najlepšia odpoveď na extrémizmus," uviedol.

Argumentuje tým, že existuje predpoklad, že na Slovensku môžu vyhrať voľby fašisti a extrémisti. Obáva sa, že by mohli Európu po voľbách zaplaviť titulky, že voľby na Slovensku vyhrali fašisti. Práve Pollák by podľa neho mohol byť odpoveďou na extrémizmus.

Pred pár mesiacmi chcel získať 50.000 krúžkov

Pollák Matovičovo rozhodnutie ocenil. "Ak mi ľudia prejavia dôveru a získam mandát europoslanca, budem robiť všetko pre to, aby som hájil záujmy všetkých národností v Európskej únii," zdôraznil. Doplnil, že jeho kampaň nie je cielená len na Rómov, ale zameriava sa na boj proti extrémizmu a podporu všetkých národností.

Na otázky, čo bude s mandátom v NR SR, Matovič odpovedal, že v slovenskom parlamente ostáva. Povedal to v súvislosti s jeho vyjadreniami spred pár mesiacov, že ak nedosiahne 50.000 krúžkov v eurovoľbách, vzdá sa mandátu poslanca NR SR. Dodal, že jeho ego musí ísť bokom, rovnako ako snahy merať si politický výtlak. Matovič tak priznal, že jeho kandidátka do eurovolieb bola motivovaná aj týmto úmyslom.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

Hrnčiar: Pochopil, že mu hrozí debakel

Matovič pochopil, že celému jeho rozbitému hnutiu hrozí debakel, napísal v reakcii na Facebooku podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar. „Dnes z kandidátky zbabelo uteká, len aby si zachránil poslanecký mandát. A ešte má tú bezočivosť vydávať to za štátnické rozhodnutie, lebo svoje miesto na eurokandidátke prepúšťa Rómovi, ktorý vraj má kompenzovať očakávaný dobrý výsledok kotlebovcov," píše podpredseda NR SR.

Podľa Hrnčiara Matovič „ako obvykle, všetkých oklame a tvári sa pritom patrične vznešene. A toto má byť, kolegovia z opozície, súčasť vaše plánovanej ´stabilnej´ vlády? Je mi ľúto každého, kto na tohto patologického klamára ostane politicky odkázaný."

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá