Na kopanice prišli tisícky ľudí, zlákal ich Štefánik i atrakcie

Uplynulo presne 100 rokov od úmrtia Milana Rastislava Štefánika. Ľudia na neho spomínali nielen na mohyle, ale aj v jeho rodných Košariskách a v meste Brezová pod Bradlom. Rodáka z myjavských kopaníc si prišli pripomenúť tisícky návštevníkov z celého Slovenska.

Maketu Mohyly generála Milana Rastislava Štefánika odhalili v jeho rodných Košariskách trenčiansky župan Jaroslav Baška a starosta Štefan Antol. Obec na ňu získala peniaze z participatívneho rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja. O pridelení peňazí na maketu rozhodli hlasovaním jeho obyvatelia. Baška v tejto súvislosti pripomenul, že tento projekt získal v rámci okresu Myjava najviac hlasov, v rámci kraja skončil na druhom mieste.

Maketu mohyly podľa župana Jaroslava Bašku ocenia predovšetkým zdravotne hendikepovaní ľudia, ktorí sa nemôžu dostať na tú skutočnú, ktorá sa nachádza na vrchu Bradlo. Napríklad nevidiaci si môžu maketu ohmatať, texty na nej sú aj v Brailovom písme. Maketa mohyly je umiestnená v centre obce, neďaleko Múzea Milana Rastislava Štefánika.

Základný kameň skutočnej mohyly na Bradle položili 4. mája 1924, päť rokov po smrti generála Štefánika. Dielo architekta Dušana Jurkoviča začali stavať 11. júla 1927 a dokončili 21. augusta 1928. Mohyla sa stala hrobom generála Milana Rastislava Štefánika a zároveň jeho najväčším pomníkom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá