Pravá ruka bossa sátorovcov ide na dlhé roky za mreže

Aktualizované:
Pravá ruka bossa sátorovcov ide na dlhé roky za mreže
Zdroj foto: TASR/Dušan Hein
Na 22 rokov väzenia odsúdil Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, Zsolta Nagya, prezývaného Csonti, ktorý bol pravou rukou šéfa zločineckého gangu Ľudovíta Sátora. Spolu s bývalými komplicmi pred ŠTS čelil obžalobe z viacerých starých vrážd a hneď v úvode procesu, vlani v máji, urobil vyhlásenie o vine.

Operovali na juhu Slovenska

Tresty všetkých ôsmich sátorovcov, obžalovaných z 12 skutkov, sa pohybujú v rozpätí od 17 do 25 rokov. Rozsudok nie je právoplatný. Doživotie nepadlo, hoci sa očakávalo. Ako to odôvodnil predseda senátu ŠTS, v prípade Csontiho rozhodlo jeho priznanie viny, orgánom činným v trestnom konaní výrazne pomáhal objasňovať trestnú činnosť a rozložiť zločineckú skupinu.

Najvyšší trest 25 rokov dostal Kristián K., ktorý sa nepriznal k celej trestnej činnosti, iba k bodu obžaloby týkajúcemu sa jeho členstva v zločineckej skupine. Tá operovala v Dunajskej Strede, Galante, Komárne, ale aj na iných miestach Slovenska či Maďarska od roku 1999 do roku 2010. Páchala násilnú a majetkovú trestnú činnosť, najmä vraždy, likvidovala členov konkurenčného gangu pápayovcov, s ktorými súperila o územie vplyvu, a tzv. biele kone.

Vykopali ďalších desať tiel

Medzi obžalovanými bol aj expolicajt Boris D., ktorý vinu popiera. Sátorovcom mal dopredu poskytovať informácie o úmysloch polície. ŠTS ho poslal do väzenia na 17 rokov. "Rozsudok vnímam ako spravodlivý a zákonný. Je za nami prvá etapa kauzy sátorovci. Je potrebné pochváliť vyšetrovací tím, ktorý naďalej usilovne pracuje. Vykopali sme ďalších desať tiel, takže určite budú ďalšie obžaloby, ďalší obvinení. Kauza sátorovci pokračuje," reagoval po vynesení verdiktu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Podľa neho je viac než pravdepodobné, že niektorým zatiaľ neprávoplatne odsúdeným sa tresty ešte zvýšia, keďže môžu byť obžalovaní i za ďalšie vraždy. Pribudnú aj tzv. ctihodní občania, ktorí pôsobili v komunálnej politike, či ďalší, ktorí si objednali u tohto gangu vraždy. "Myslím si, že v počte vrážd sátorovci nemajú konkurenciu nielen na území Slovenska. Neviem o gangu v strednej Európe, ktorý by zabil vyše 40 ľudí," dodal prokurátor ÚŠP.

Rozporciovali, pomleli a hodili do rieky

Medzi najbrutálnejšie popravy sátorovcov, za ktoré boli súdení, patrí vražda "vlastného" Andreja Reisza, ktorého zastrelili v roku 2006 a následne jeho telo rozporciovali, niektoré kusy pomleli a hodili do rieky. Rovnako brutálna bola aj vražda bosa ich gangu Ľudovíta Sátora v roku 2010. Jeho kostrové pozostatky sa doteraz nenašli a rovnako ani zbraň. Sátorovo zakopané telo mali viackrát presúvať z miesta na miesto, keď sa dozvedeli, čo chystá polícia.

Proces sa skončil takmer po roku a pre prísne bezpečnostné opatrenia sa konal za múrmi banskobystrického Ústavu na výkon väzby. Rozsudky padli práve v deň, keď uplynulo presne 20 rokov od hromadnej vraždy desiatich členov gangu pápayovcov v bare Fontána v Dunajskej Strede. Strelcov si mal objednať Ľudovít Sátor.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá