Neprípustné, reagujú lajčákovci. Predvolali si ruského veľvyslanca

Aktualizované:
Ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo veľvyslanca Ruskej federácie Alexeja Fedotova. Urobilo tak v súvislosti s otvoreným listom ruského veľvyslanectva zverejnenom na Facebooku. Ruská kritika nášho štátneho tajomníka vyvolala ostré reakcie v koalícii i opozícii.

Chcú zachovať korektné vzťahy

Generálny riaditeľ politickej sekcie MZVaEZ SR Marián Jakubócy počas stretnutia uviedol, že spolupráca medzi SR a Ruskou federáciou vychádza z princípu partnerstva, suverenity a vzájomného rešpektovania sa a Slovensko má v tomto duchu záujem o rozvoj korektných vzťahov s Ruskom.


Jakubócy však zdôraznil, "že je neprípustné, aby veľvyslanectvo verejne komentovalo a hodnotilo predstaviteľa prijímajúcej krajiny, v tomto prípade štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR".

Veľvyslancovi odovzdali nótu

V súvislosti s diplomatickou nótou, ktorou Veľvyslanectvo Ruskej federácie reagovalo na štátneho tajomníka rezortu obrany Roberta Ondrejcsáka, Jakubócy uviedol, že prezentované postoje a stanoviská neboli tlmočením oficiálnych pozícií vlády SR. "V tomto kontexte pripomenul, že z pohľadu ochrany bezpečnostných záujmov SR je veľmi znepokojujúce porušenie základných princípov medzinárodného práva pričlenením časti územia Ukrajiny k Ruskej federácii na základe nelegitímneho a nelegálneho referenda na Kryme a v Sevastopole," priblížil tlačový odbor rezortu zahraničných vecí.

Jakubócy potvrdil, že SR plne a dôsledne rešpektuje princíp nemeniteľnosti štátnych hraníc a dodržiavania medzinárodného práva a v tomto kontexte podporuje suverenitu Ukrajiny a jej územnú celistvosť v medzinárodne uznaných hraniciach. Na záver stretnutia odovzdal Fedotovovi diplomatickú nótu slovenskej diplomacie k predmetnej záležitosti.

Kritika od Mosta-Híd i SaS

Ruská kritika nášho štátneho tajomníka vyvolala ostré reakcie v koalícii i opozícii. „Zavanuli z toho staré časy, keď ruskí súdruhovia nemilosrdne vnucovali svoju vôľu občanom v Československu. Táto epocha neslobody našťastie skončila,“ uviedli predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jana Kiššová. Ruská propaganda sa podľa liberálov veľmi snaží vykresliť pripojenie Krymu k Rusku ako akt, na ktorý mala ruská vláda priam historické právo. V skutočnosti to bola len anexia na spôsob vstupu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, ktorou ruská vláda porušila medzinárodné právo i zásady dobrého susedského spolunažívania s Ukrajinou. 

Štátny tajomník má plnú podporu strany Most-Híd, uvádza sa v stanovisku strany, podľa ktorého Ondrejcsák vo svojej funkcii dôsledne plní programové vyhlásenie vlády a Bezpečnostnú stratégiu SR. "Preto od šéfa rezortu obrany v spore s Veľvyslanectvom Ruskej federácie očakávame vyjadrenie jednoznačnej podpory svojmu štátnemu tajomníkovi," uvádza sa v stanovisku Mosta-Híd. Ako doplnili, otvorený list veľvyslanectva Ruskej federácie považujú nielen za "neprijateľné zasahovanie do vnútorných záležitostí SR, ale aj za spôsob správania sa k Slovensku ako svojmu vazalskému štátu. Očakávame preto adekvátnu odpoveď na tento krok zo strany Ministerstva zahraničných vecí SR v súlade s prijatými strategickými dokumentmi," dodal Most-Híd. 

Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku pred niekoľkými dňami ministerstvu zahraničných vecí doručilo diplomatickú nótu. V nej sa pýta, či sú kritické názory voči Rusku, ktoré prezentuje Ondrejcsák vo svojom článku, oficiálnou pozíciou SR. „Buď pre svoju do neba volajúcu nekompetentnosť alebo v dôsledku zámerného skreslenia faktov pán štátny tajomník, využívajúc vlastné výmysly a domnienky, vyhlasuje Rusko a Európu za „nepriateľov“ a tak sa snaží poškodiť tradične priateľské vzťahy medzi národmi našich krajín. A toto je už naozaj nebezpečné. Domnievame sa, že kým je takýto úradník vo vedení vojenského rezortu, slovenská verejnosť sa skutočne nemôže cítiť bezpečne,“ napísalo veľvyslanectvo.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá