Proti žltým vestám sa zišli tisícky ľudí. Nesúhlasia s vandalizmom

27.1.2019 21:18

Vyše 10 000 ľudí pochodovalo ulicami Paríža v červených šatkách na protest proti vandalizmu a násiliu, ku ktorému dochádzalo v ostatných dvoch mesiacoch popri prevažne pokojných protivládnych demonštráciách hnutia tzv. žltých viest.

Proti žltým vestám sa zišli tisícky ľudí. Nesúhlasia s vandalizmom
SITA/AP

Nové hnutie tzv. červených šatiek sa sformovalo v kontexte narastajúcich kontroverzií okolo protestov žltých viest, ktoré viedli k nepokojom v Paríži a ďalších mestách a odhalili hlbokú nespokojnosť časti verejnosti s vládou prezidenta Emmanuela Macrona. Iniciatívu podnietil na internete inžinier z Toulouse, ktorý bol pobúrený násilím, akého sa v rámci hnutia žltých viest dopúšťali extrémisti.

Demonštranti sa napriek dažďu zhromaždili na parížskom námestí Place de la Nation. "Áno demokracii, nie revolúcii," vykrikovali viacerí z nich mávajúc francúzskymi i európskymi zástavami. Mnohí tvrdili, že nie sú proti požiadavkám žltých viest ohľadom potreby väčšej pomoci chudobným vo Francúzsku, znechucujú ich však potýčky a ničenie, ktoré protesty tohto hnutia poznačili. "Na diskusiu o požiadavkách sú ale iné miesta ako ulica. Nemôžete blokovať krajinu a (jej) hospodárstvo, pretože považujete prezidenta za nelegitímneho," povedal François Patriat, senátor z Macronovej strany Republika v pohybe.

Na proteste červených šatiek v Paríži sa zišlo asi dvojnásobne viac demonštrantov, ako na sobotňajšom proteste žltých viest proti Macronovi, ktorý prilákal okolo 4000 ľudí. Protesty žltých viest vyvolal vo Francúzsku v polovici novembra 2018 zámer vlády zvýšiť od januára dane z pohonných hmôt. Vláda nakoniec ustúpila a ceny paliva nezvýšila, protestujúci však vyslovili ďalšie požiadavky vrátane rozsiahleho znižovania daní, zvyšovania miezd a zavedenia mechanizmu pre občanov žiadajúcich referendá o závažných témach.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok