Vodič vozíka či matka v domácnosti. Žlté vesty kandidujú do EP

23.1.2019 23:33

Skupina z francúzskeho protivládneho protestného hnutia tzv. žltých viest oznámila plán postaviť kandidátov do tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu. Na prvom mieste kandidátky je 31-ročná zdravotníčka Ingrid Levavasseurová.

Vodič vozíka či matka v domácnosti. Žlté vesty kandidujú do EP
Foto: SITA/AP (ilu)

V prieskumoch majú podporu

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov. Skupina vybrala desať ľudí, ktorí sa budú v máji uchádzať o kreslá v Európskom parlamente. Kandidáti majú 29-53 rokov a ich povolania sa pohybujú od šoféra vysokozdvižného vozíka a matku v domácnosti po obchodného riaditeľa.

Skupina hodlá postaviť celkovo 79 kandidátov, pričom o zvyšných 69 rozhodne interným hlasovaním do polovice februára. Účasťou na voľbách však predstavitelia riskujú prehĺbenie rozporov v hnutí medzi radikálmi, ktorí sú proti akejkoľvek straníckej politike, a umiernenými členmi, ktorí veria, že zmeny možno dosiahnuť iba účasťou v politickom systéme.

 

Národné zhromaždenie by stratilo

Prieskum spoločnosti Elabe, ktorého výsledky boli zverejnené v stredu, zároveň ukázal, že vo voľbách do Európskeho parlamentu by najväčší úspech zaznamenala centristická strana La République En Marche! francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Na druhom mieste by skončilo krajne pravicové Národné zhromaždenie.

Kandidáti tzv. žltých viest by najviac poškodili práve zmienenej strane Marine Le Penovej. Protisystémové hnutie tzv. žltých viest sa sformovalo v polovici decembra minulého roka na pozadí protestov proti vysokým daniam z pohonných hmôt, odvtedy sa však rozšírilo na širšiu protivládnu kampaň.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok