Cvernovku dnes začali búrať

Majiteľ industriálneho komplexu Cvernovka začal dnes nezákonne búrať.

"Opäť sa opakuje smutný scenár - ďalší kus bratislavskej histórie navždy mizne pred našimi očami. A to všetko pre bezohľadnosť a nerešpektovanie zákonov i základných hodnôt občianskej spoločnosti a verejného záujmu," uviedla za iniciatívu Bratislava otvorene Ľubica Trubíniová.

Podľa BAO sa táto časť Cvernovky búra nezákonne. "Pôvodné búracie povolenie je neplatné a staviteľ potrebuje nové, ktoré zatiaľ nemá. Nevedia aspoň o tom viacerí účastníci konania," poznamenala Trubíniová. "Máme všetky potrebné, právoplatné a legálne povolenia na to, čo robíme," zareagoval výkonný riaditeľ spoločnosti Hamilton Group Jeremy Cristau prostredníctvom mediálneho zástupcu Karola Wolfa. Podľa neho na to, aby niekto určil, čo je a čo nie je právoplatné, existujú príslušné orgány, nie občianske združenie.

Spoločnosť Hamilton Group plánuje v areáli Cvernovky vymedzenom ulicami Košická, Páričkova a Svätoplukova v Bratislave vybudovať byty a kancelárie, ale aj domov pre seniorov, uvažuje aj o internáte. Ako informoval hovorca investora Karol Wolf, v areáli Cvernovky momentálne búrajú štyri objekty, areál je kvôli bezpečnosti uzavretý. Hovorca zároveň potvrdil, že ide o začiatok prác na novej Cvernovke.

Trubíniová z BAO dodala, že približne pred mesiacom bol podaný podnet prokuratúre, aby vyšetrila zákonnosť búracieho povolenia. Iniciatíva taktiež podala podnet Generálnej prokuratúre na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia ministerstva kultúry ohľadom vyhlásenia len jedného zo štyroch objektov navrhovaných na pamiatkovú ochranu. Týmto objektom teraz taktiež hrozí zbúranie, upozornila Trubíniová. Ministerstvo kultúry totiž v roku 2008 rozhodlo o vyhlásení jednej budovy - Hlavného výrobného objektu - za národnú kultúrnu pamiatku. Pamiatkový úrad pritom v roku 2007 navrhol vyhlásiť za národné kultúrne pamiatky štyri historické objekty areálu. Podľa BAO staviteľ nesplnil záväzné podmienky pôvodne vydaného búracieho povolenia, obišiel ostatných účastníkov konania a tým zmaril ich zákonné práva v tomto procese, vopred neoznámil stavebnému úradu v Ružinove firmu, ktorá bude búranie realizovať, neodpojil inžinierske siete a podľa informácií dostupných BAO nemá ani záväzné stanovisko hlavného mesta.

V areáli Cvernovky chce investor vybudovať domov pre seniorov, uvažuje aj o vybudovaní internátu. V pamiatkovo chránenej budove Starej Pradiarne by mali vzniknúť byty a kancelárie, spoločnosť Hamilton Group predpokladá aj vytvorenie priestoru pre múzeum, niektoré priestory by sa mohli využívať na sociálne aktivity. Investor podľa svojho mediálneho zástupcu nemá záujem budovať na ploche Cvernovky železo-betónovo-sklenené centrum, ale areál mestského bývania, ktorého súčasťou budú parky, nová pešia zóna, množstvo menších obchodov, teda nie hypermarket alebo supermarket. Ako prvú by mali rekonštruovať budovu bývalej ubytovne, naľavo od hlavného vchodu. "Budova sa nezbúra, ale iba zrekonštruuje," uviedol Karol Wolf.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá