Cenu Vyslanec dobrej vôle udelil minister Lajčák trom Slovákom

TA3
13.12.2018 11:15

Možno sa pýtate, čo majú spoločné baletka, inžinier a violončelista. Šíria dobré meno našej krajiny v zahraničí. Šéf diplomacie Miroslav Lajčák udelil ocenenia "Vyslanec dobrej vôle" trom Slovákom, ktorí sa presadili vo svete a prispievajú tak k budovaniu značky Slovensko.

Večer sa niesol v znamení troch motívov

Tohtoročnými laureátmi ocenenia Vyslanec dobrej vôle, ktoré je každoročne udeľované úspešným Slovákom za šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí, sa stali Nina Poláková, prvá sólistka Viedenského štátneho baletu, Peter Paulička, inžinier a vedec pôsobiaci v Nemecku, a Ľudovít Kanta, dlhoročný sólový violončelista japonského orchestra Kanazawa.

Ocenenia im v priestoroch Palugyayovho paláca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odovzdal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák za prítomnosti hostí z radov diplomatického zboru a osobností spoločenského života. "Dnešný večer sa ponesie v znamení troch motívov," uviedol na začiatok svojho slávnostného príhovoru minister Lajčák. Tými mali podľa neho byť oslava, hrdosť a vďaka. Svojim úvodným slovom naznačil program večera, ktorý sa niesol v duchu vyzdvihnutia osláv úspechov Slovenskej republiky, prezentácie úspechov troch laureátov a ďakovnej reči za výťažok 27. ročníka Vianočného charitatívneho bazáru."Mám trému ako pred Labutím jazerom, síce stávam na javisku častejšie, ale rozprávať pred toľkými významnými ľuďmi nie je môj každodenný chlebíček,"
uviedla vo svojej reči Nina Poláková a poďakovala sa za ocenenie svojho úsilia vo "výnimočnom a nádhernom povolaní", ktorému sa venuje. Poláková sa v roku 2005 ako pomerne neznáma baletka prihlásila po dvoch rokoch strávených v SND na konkurz do Viedenskej štátnej opery a baletu. Začínala v zbore ako radová baletka a postupne sa vypracovala v roku 2011 na najvyššiu pozíciu primabaleríny. Mladým slovenským talentom odporučila, aby sa určite nevzdávali, tvrdo pracovali a neodvracali sa od možností, ktoré im ponúka svet mimo ich domoviny.

Oznámil aj výťažok z vianočného bazáru

Druhý laureát Peter Paulička je rád, že jeho práca, ktorej sa venuje "dňom aj nocou", mu dáva možnosť prezentovať seba aj Slovensko po celom svete. Kultúru, v ktorej sme vyrastali, nemôžeme podľa inžiniera, ktorý riadi vývojové projekty v nemeckom koncerne Siemens, a ktorý spolupracoval na niekoľkých projektoch napomáhajúcich v boji s rakovinou, nikdy opustiť. Mladým slovenským talentom odporučil iba to, aby sa nebáli a "vždy ostali krajanmi". Tretí ocenený, violončelista Ľudovít Kanta, ktorý žije už 28 rokov v Japonsku, povedal, že vždy, keď sa vráti do Bratislavy, vidí, ako mesto "rastie a krásnie". Najviac ho počas poslednej návštevy Bratislavy podľa vlastných slov potešilo to, že "električky chodia podľa rozpisu", za čím vidí ďalší dôkaz rozvoja mesta.

Na tohtoročnej ceremónií oznámil šéf rezortu diplomacie taktiež výťažok najväčšieho diplomatického charitatívneho podujatia na Slovensku – 27. ročníka Vianočného charitatívneho bazáru. Ten organizuje Medzinárodný klub žien Bratislava. Zahraničné veľvyslanectvá v SR na ňom predstavujú tradičné výrobky a kulinárske špeciality svojej krajiny. Takto získané prostriedky budú použité na dobročinné projekty slovenských združení. Vyzbieraná suma predstavuje 92.000 eur, čo je nový rekord tohto podujatia.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil ocenenie Vyslanec dobrej vôle po prvýkrát v roku 2010. Ocenenie je určené úspešným Slovenkám a Slovákom, ktorí pôsobia v zahraničí a svojou prácou šíria dobré meno Slovenska vo svete.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok