Harabin čelí ďalšej disciplinárke, chcú ho preložiť nižšie

Aktualizované:
Šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová podala návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi svojho súdu Štefanovi Harabinovi. Švecová navrhuje preloženie Harabina na súd nižšieho stupňa. Bývalý šéf slovenskej justície čelil už nejednej "disciplinárke", nebývajú však úspešné.

Dôvodom je podľa Švecovej jeho konanie v trestnej veci Róberta Lališa a spol. Navrhuje preloženie Harabina na súd nižšieho stupňa a zníženie platu o 70 percent. "Konanie sudcu v trestnej veci Róbert L. a spol. jednoznačne smerovalo k zmareniu verejného zasadnutia vo veci obzvlášť závažného trestného činu," zdôvodnila Švecová svoj návrh. Dodáva, že Harabin svojím konaním úmyselne porušil povinnosti sudcu, vyplývajúce zo zákona o sudcoch a prísediacich, a vzbudil dôvodné pochybnosti o svojej nestrannosti a nezaujatosti voči obžalovaným osobám.

Podľa Švecovej Harabin ohrozil dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdu. „Správanie sudcu Štefana Harabina v tejto veci považujem za neprípustné. Som presvedčená, že spoločnosť je oprávnene citlivá na podobné konanie a je úlohou justície vysporiadať sa s týmito javmi," uviedla.

Harabin mal na verejnom zasadnutí v júni 2018 v trestnej veci Róbert Lališa a spol. spochybniť zákonné zloženie senátu, ďalej mal narušiť pokojný priebeh zasadnutia, ako aj verejne vysloviť svoj názor v prejednávanej veci, ktorá ešte nebola právoplatne skončená. Podľa Švecovej úmyselne konal proti dôstojnosti konania súdu a úmyselne znevážil členov senátu. "V histórii súdnictva nie je známy žiadny iný obdobný prípad takéhoto postupu člena senátu," dodala Švecová, ktorá počas svojho funkčného obdobia podala 11 návrhov na disciplinárne konanie, z toho šesť proti Harabinovi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá