NASA nasmerovala sondu k záhadnému telesu na okraji sústavy

TA3 SITA
4.10.2018 21:50

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír nasmeroval sondu New Horizons, ktorá v júli 2015 preletela okolo Pluta, na jej ďalší cieľ - záhadné teleso na okraji našej Slnečnej sústavy, nazvané Ultima Thule.

NASA nasmerovala sondu k záhadnému telesu na okraji sústavy
SITA/AP

Najvzdialenejší objekt

V Kuiperovom páse, pásme drobných planétok na okraji Slnečnej sústavy, sonda spustila svoje pomocné rakety a nasmerovala si to na Ultima Thule, informoval vedúci pracovník tejto misie NASA Alan Stern.

Teleso Ultima Thule, okolo ktorého New Horizons preletí 1. januára 2019, sa nachádza 6,5 miliardy kilometrov od Zeme a podľa niektorých vedcov by to mohli byť dokonca až dve telesá, ktoré na seba narazili v dôsledku príťažlivosti a rotujú okolo seba. V každom prípade pôjde o najvzdialenejší objekt, ku ktorému sa ľudstvo doteraz dostalo.

Miliardy kilometrov od Zeme

Sonda New Horizons v decembri minulého roka poslala snímky z doteraz najvzdialenejšieho bodu vo vesmíre, aký sa ľudstvu podarilo odfotografovať. Najskôr 5. decembra odfotografovala vzdialenú hviezdokopu pomenovanú Studňa prianí a o necelé dve hodiny nato svoj vlastný rekord ešte prekonala, keď odfotografovala dva objekty v Kuiperovom páse, pomenované 2012 HZ84 a 2012 HE85.

Fotografie vznikli vo vzdialenosti 6,12 miliárd kilometrov od Zeme a New Horizons tak prekonala sondu Voyager 1, ktorá dovtedy držala rekord za najvzdialenejší fotografický počin. Bola ním fotografia známa ako Pale Blue Dot (Bledomodrá bodka), ktorú Voyager 1 nasnímal v roku 1990 a ktorá zobrazuje našu planétu ako miniatúrnu bodku videnú z vesmíru, zo vzdialenosti 6,06 miliardy kilometrov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok