NASA vyšle do vesmíru novú sondu, prenikne až do atmosféry Slnka

Americká vesmírna agentúra odložila o 24 hodín štart svojej sondy, ktorá má získať nové poznatky o Slnku. Oznámila tak len necelé dve minúty pred štartom. Dôvodom sú bližšie nešpecifikované technické problémy. Zariadenie sa má k povrchu Slnka priblížiť na vzdialenosť len niečo vyše 6 miliónov kilometrov, teda 7-krát menej ako v prípade sondy, ktorá sa k Slnku dostala zatiaľ najbližšie.

Nosná raketa Delta-IV Heavy, ktorá má sondu k Slnku vyniesť, mala z floridského kozmodrómu na Myse Canaveral štartovať v sobotu o 03.53 h miestneho času (09.53 h SELČ). Jej štart však krátko pred začatím odpočítavania pre bližšie nešpecifikované technické problémy prerušili a odložili ho o 24 hodín.

Sonda Parker Solar Probe sa najbližšie k "povrchu" Slnka dostane na vzdialenosť 6,12 milióna kilometrov. Doposiaľ sa najbližšie k Slnku dostala v roku 1976 sonda Helios-2, a to na vzdialenosť 43 miliónov kilometrov.

Až 11,3 centimetra hrubý tepelný štít Parkerovej slnečnej sondy vyrobený z uhlíkových kompozitov  bude vystavený teplotám vyšším ako 1300 stupňov Celzia, pričom odolať by mal teplote vyššej ako 1600 stupňov.

Sonda sa bude pohybovať rýchlosťou 190 kilometrov za sekundu. Úlohou sondy je získať nové poznatky o slnečnej atmosfére (koróne) a preskúmať mechanizmy slnečného vetra.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá