Inšpirovali sa silou evolúcie, dostali Nobelovu cenu za chémiu

Nobelovu cenu za chémiu za rok 2018 získala trojica vedcov Frances H. Arnoldová (USA), George P. Smith (USA) a Gregory P. Winter (Británia). Arnoldovú ocenili za "riadenú evolúciu enzýmov". Druhú časť ceny spoločne dostali Smith a Winter za "fágový displej peptidov a protilátok".

Riešenie chemických problémov ľudstva

Oznámila to v stredu švédska Kráľovská akadémia vied, ktorá cenu udeľuje. "Tohtoroční laureáti Nobelovej ceny za chémiu boli inšpirovaní silou evolúcie a použili rovnaké princípy - genetickú zmenu a selekciu, aby vyvinuli proteíny, ktoré riešia chemické problémy ľudstva," uvádza sa v zdôvodnení udelenia ocenenia.

Frances H. Arnoldová pôsobí na Kalifornskom technologickom inštitúte v Pasadene. V roku 1993 sa jej podarilo uskutočniť prvú riadenú evolúciu enzýmov, teda proteínov, ktoré katalyzujú chemické reakcie. Odvtedy tieto metódy zdokonalila tak, že sa v súčasnosti už bežne využívajú pri vývoji nových katalyzátorov. Druhú časť ceny si rozdelia George P. Smith z University of Missouri a Gregory P. Winter z Univerzity v Cambridgei.

Nové proteíny vďaka vírusom

George Smith v roku 1985 vyvinul metódu s názvom fágový displej, v rámci ktorej sa využíva vírus infikujúci baktérie na vývoj nových proteínov. Gregory Winter túto metódu použil na riadenú evolúciu protilátok s cieľom získania nových liečiv.

Nobelovu cenu za chémiu za rok 2017 získali Jacques Dubochet (Švajčiarsko), Joachim Frank (USA) a Richard Henderson (Británia) za vývoj kryoelektronickej mikroskopie pre určenie štruktúry biomolekúl v roztoku s vysokým rozlíšením. Tohtoročná séria udeľovaní prestížnych Nobelových cien odštartovala v pondelok ohlásením laureátov ceny za fyziológiu alebo medicínu. V utorok vyhlásili držiteľov Nobelovej cenu za fyziku, v piatok bude známy laureát ceny za mier a v pondelok za ekonómiu. Cena za literatúru tento rok udelená nebude.

Súčasťou ocenenia v každej kategórii je finančná odmena vo výške deviatich miliónov švédskych korún (870.000 eur). Ceny budú slávnostne odovzdané 10. decembra, na deň výročia smrti Alfreda Nobela.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá